ES mērķis – no dzīvnieku infekcijas slimībām brīvas valstis. Uzzini, kāpēc pēdējais trakumsērgas gadījums Latvijā konstatēts 2010. gadā Projektu atbalsta Eiropas Komisija

Lielākā daļa ES iedzīvotāju atzīst, ka drošība ir viena no būtiskākajām ES pievienotajām vērtībām. Mēs sagaidām, ka saņemsim labas preces un pakalpojumus, dzīvosim tīrā vidē, varēsim būt droši, lietojot internetu, un jutīsimies neapdraudēti savās mājās, pilsētā un valstī. Taču drošība, ko baudām, nav pašsaprotama. Bieži neaizdomājamies, cik daudz mūsu cilvēki dara, lai justos droši. Iepazīsim ES ikdienas varoņus!

Mārtiņš Seržants ir Pārtikas un veterinārā dienesta Dzīvnieku infekcijas slimību uzraudzības daļas vecākais eksperts. Ikdienas darbā Mārtiņš rūpīgi seko, lai mājdzīvnieku un meža dzīvnieku vidū neizplatītos bīstamas infekcijas slimības, kas var apdraudēt cilvēkus un dzīvniekus. “Mana specifika ir īpaši bīstamās infekcijas slimības, kas varētu radīt katastrofai līdzīgas sekas,” stāsta Mārtiņš.

Saskaņā ar Eiropas Komisijas programmu 2005. gadā sakās aktīva cīņa pret tolaik Latvijā izplatīto trakumsērgu. Mārtiņš organizēja savvaļas dzīvnieku vakcināciju pret trakumsērgu – plānoja lidojumu maršrutus un grafikus, tā nodrošinot vakcīnu izplatīšanu mežā: “Latvijā pēdējais trakumsērgas gadījums bija 2010. gadā, un no 2014. gada Latviju esam pasludinājuši par no trakumsērgas brīvu valsti, un tas, ko darām šobrīd, ir tikai piesardzības pasākums.”

Šobrīd savvaļas dzīvnieku vakcinācija pret trakumsērgu notiek divas reizes gadā – pavasarī un rudenī. Tiek vakcinēta 50-70 km dziļa buferzona Latvijas pierobežā pie Baltkrievijas un Krievijas robežas. Galvenokārt ir svarīgi, lai imūni būtu jenotsuns un lapsa – vakcīnas tiek izmestas no lidmašīnas, tādējādi pa devai tiek visiem. Nākotnes plānos ir trakumsērgas apkarošana arī kaimiņvalstīs, vismaz pierobežā.

Latvija bija viena no pirmajām Eiropas Savienības dalībvalstīm, kuru 2014. gadā skāra Āfrikas cūku mēris.  Tāpēc tagad Mārtiņa un viņa darba kolēģu uzmanības centrā ir cīņa ar to. Šo gadu laikā Mārtiņš ir guvis jaunas zināšanas un pieredzi slimības apkarošanā. Viņš regulāri dalās ar informāciju un saņem to no citiem Eiropas Savienības ekspertiem.

Mārtiņš ir arī viens no profesionāļiem Eiropas Komisijas izveidotā ekspertu darba grupā, kuras dalībnieki nekavējoties dodas palīgā tai Eiropas Savienības valstij, kuru ir skārusi kāda dzīvnieku infekcijas slimība.

“Darbs ir ļoti dažāds,” stāsta Mārtiņš, “tikšanās ar cilvēkiem Latvijā un ārpus tās, bieži vien jārod ātri ārpuskārtas risinājumi, bet tad, kad viss ir beidzies labi, tad ir gandarījuma sajūta.”

Eiropas Savienībā tās iedzīvotāju drošībai strādā tūkstošiem ikdienas varoņu. Viņi neprasa atzinību. Viņi vienkārši dara savu darbu.

Uzzini vairāk par mājdzīvnieku un meža zvēru infekcijas slimībām un to apkarošanu. Klausies radio ”StarFM” interviju ar Mārtiņu Seržantu – Pārtikas un veterinārā dienesta Dzīvnieku infekcijas slimību uzraudzības daļas vecāko ekspertu.