4 komentāri

Seksuālā uzmākšanās sievietēm pēdējās nedēļās kļuvusi par vienu no apspriestākajiem tematiem ne tikai Holivudā, bet arī daudzās valstīs ārpus Amerikas, tostarp Latvijā. Solidarizējoties ar upuriem, sievietes visā pasaulē sociālajos tīklos sākušas dalīties savā negatīvajā pieredzē, publicējot ierakstus ar mirkļbirku “Me Too” jeb “Es Arī”. Speciālisti atzīst, ka arī Latvijā ik dienu daudzas sievietes cieš no seksuālas aizskaršanas, taču par to skaļi nerunā.

Skandāls, kas sašūpojis teju visu pasauli, sākās pirms pāris nedēļām, kad laikraksts “The New York Times” atmaskoja, kā viens no Holivudas ietekmīgākajiem producentiem – Hārvijs Veinsteins – vairākus gadu desmitus seksuāli uzmācies sievietēm no kino industrijas. To pieredzējušas arī tādas zvaigznes kā Gvineta Paltrova un Andželīna Džolija, vairākas sievietes apsūdzējušas Veinsteinu izvarošanā. Sakot, ka jāparunā par karjeras iespējām Holivudā, Veinsteins aktrises ievilinājis viesnīcas numuriņos, kur pēc tam viņām uzmācies.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

“Šis cilvēks ir viens no lielākajiem sērijveida plēsējiem vēsturē, pakļaudams sievietes seksuālajai vardarbībai. Esmu pārliecināta, ka simtiem citu sieviešu tam piekritīs. Tas ir neticami, ka šādam cilvēkam 30 gadus bija izdevies sveikā tikt cauri,” saka itāļu aktrise Azija Ardžento.

Solidarizējoties ar sievietēm, kas cietušas no seksuālās uzmākšanās, sociālajos tīklos aizsākās kustība – dalīties savā negatīvajā pieredzē, publicējot ierakstus ar mirkļbirku “MeToo” jeb “Es Arī”. Ar to jau vairāk nekā miljons reižu dalījušies cilvēki visā pasaulē. Zviedrijā šī sociālo tīklu kustība pat pārauga mītiņā. Svētdien tūkstošiem cilvēku, tostarp valdības ministres, pulcējās Stokholmas centrā, lai atklāti iestātos pret seksuālu vardarbību un uzmākšanos.

“Ideja par šī mītiņa rīkošanu man radās, kad pati “Facebook” dalījos ar mirkļbirku – “MeToo”. Pēc tam es saņēmu virkni pazemojošu komentāru – ar domu – ko tu te vispār sūdzies un par ko čīksti? Vēlāk es pamanīju, ka līdzīgi  – riebīgi komentāri bija arī pie citu sieviešu ierakstiem “feisbukā”. Tas mani sadusmoja! Daudzi uzskata, ka seksuāla uzmākšanās ir normāla lieta. Tam ir jāmainās,” saka mītiņa “Me Too” organizētāja Zviedrijā Karolīna Solskara.

Arī Latvijā kustība “Me Too” jeb “Es Arī” nav palikusi bez ievērības, bet raisījusi diskusijas sociālajos tīklos. Cits jautājumus, vai šī kampaņa guvusi cerēto atbalstu? Un, vai sievietēm, daloties ar saviem stāstiem, izdosies mainīt visas sabiedrības attieksmi, kas diemžēl nereti nostājas pāridarītāja, nevis upura pusē.

Kā norāda krīzes centra “Marta” vadītāja Iluta Lāce, seksuāla vardarbība pret sievietēm Latvijā ir ļoti izplatīta problēma, taču tā tiek noklusēta: “Diemžēl mūsu sabiedrībā ir tāda attieksme, ka mēs vainojam pašus upurus. Tātad – ne tā tu biji saģērbusies, ne tā tu izskatījies, ne tā tu paskatījies un tā tālāk. Un šāda veida uzskatus kultivē arī institūcijas, kurām būtu jāiestājas un jāaizsargā sieviešu tiesības.”

I. Lāce norāda, ka ar seksuālu aizskaršanu vai uzmākšanos saskārusies teju katra sieviete – runa nav tikai par fiziskiem pieskārieniem, tie var būt arī pazemojoši piedāvājumi vai replikas no garāmgāja. Viņa redz kampaņas pozitīvo efektu – sociālajos tīklos arī daudzi vīrieši atklāti iestājas pret vardarbību pret sievietēm.

“Es ceru, ka šī kampaņa, pirmkārt, palīdzēs cilvēkiem apzināties, ka tā nav normāla uzvedība aizskart kādu, pazemot kādu, izņirgāties par kādu; otrkārt, institūcijām, kurām ir jāiestājas pret šāda veida uzvedību, nevis vainos upurus, bet gluži otrādi – nostāsies upuru pusē un palīdzēs viņiem kaut kā risināt savas situācijas,” saka krīzes centra vadītāja.

Sociālo tīklu eksperts Artūrs Mednis gan norāda, ka mūsdienās katrs dzīvo savā informācijas burbulī, un tas, ka sociālajos tīklos viena sabiedrības daļa par šo kustību runā, nenozīmē, ka tā aizsniedz visus.

“Tie cilvēki, kas biežāk redz informāciju par šo kampaņu, to redz biežāk tāpēc, ka viņu draugi ir aktīvāki, un informāciju izplata, un viņi paši interesējas un paši spiež uz šādām saitēm, paši komentē un paši iesaistās. Tie, kas neredz, savukārt tie domā: pag, pag – tāda kampaņa vispār nav aizgājusi, un neko par to nezina – vienkārši viņu draugi tajā nepiedalās, neviens nekomentē, neviens “nešēro”, un arī viņi nav aktīvi šāda tipa satura patērēšanai,” domā Mednis.

Uzlabojoties likumiem, Latvijā sievietes arvien biežāk vēršas pēc palīdzības. Piemēram, pagaidu aizsardzības regulējums, ko pieņēma pirms dažiem gadiem, paredz, ka varmākam, nevis upurim jāpamet mājoklis – tas mudinājis sievietes biežāk ziņot par vardarbību ģimenē.

Lapa netika atrasta | SKATIES
Mēs izmantojam cookies. Tie mums palīdz Tevi atcerēties!

Svētdiena, 18. februāris

Kora, Kintija

Horoskops aunam

Šodien, pateicoties veiksmīgai nejaušībai, tavi ceļi krustosies ar kādu cilvēku, kurš tieši un atklāti norādīs uz tavas izdarības patiesajām sekām. Izvairies no ironizēšanas kā aizsardzības taktikas.

Horoskops vērsim

Šodien pasīvi ļausies citu diktētai dienas kārtībai, jo pašam nebūs nekādu zīmīgu vēlmju. Ja draugi vai ģimene būs sarūpējuši kādas nodarbes, bez liela entuziasma tajās piedalīsies.

Horoskops dvīņiem

Šodien dosi priekšroku garīgām aktivitātēm. Jutīsi īpašu atbildību pret savu ģimeni un bērniem. Mēģini saprast, kas ir tavu tuvinieku nemiera cēlonis. Ja atradīsi atbildi, spēsi viņiem palīdzēt.

Horoskops vēzim

Šodien uzsāc tikai tādas lietas, kas tevi emocionālu atslābina. Ja nav šīs sajūtas, nemaz neķeries klāt. Tava vājā vieta var izrādīties nespējā atšķirt patiesi neatliekamo no stresa brīdī uzburtā.

Horoskops lauvai

Viss, kas ar tevi un ap tevi šodien notiek, ir dvēseles impulsa rezultāts, nevis racionāla prāta auglis. Beidzot tu ļausies sajūtām, vājumam un neracionālām jūtu izpausmēm.

Horoskops jaunavai

Izvēlies fiziskās aktivitātes, īpaši dabā. Tās uzfrišinās tevi nākošās nedēļas ne būt ne vieglajam pasākumam. Psiholoģiski šodien būsi tendēts uz apcerīgiem un sapņainiem klejojumiem savās zemapziņas dzīlēs.

Horoskops svariem

Šodien dosies savā fantāziju pasaulē vai vismaz ļoti vēlēsies tā darīt. Būsi pārņemts ar tev maz raksturīgo jūtīgumu un slinkošanas māniju. Neliedz sev šo svētīgo sajūtu, citi darbi un cilvēki var pagaidīt.

Horoskops skorpionam

Tavi instinkti un kāre pēc sajūtām dominēs pār šodienas realitāti. Pārdomā, vai dažreiz nevajadzētu ieklausīties citu cilvēku norādēs. Mierinājumu vari meklēt par tevi vājāku un ietekmējamu cilvēku sabiedrībā, kuri visu laiku glaudīs tevi pa spalvai.

Horoskops strēlniekam

Īsto laimes sajūtu grūti notvert, ja visu laiku domā vairākus gājienus uz priekšu, tāpēc ļauj, lai tevi vada brīvā lidojuma vai kritiena sajūta. Neslēp savu ievainojamo un jūtīgo pasauli no mīļotajiem.

Horoskops mežāzim

Vienkārši ignorē visu, kas tev krīt uz nerviem. Būsi laimīgs savā sakārtotajā pasaulē un novērsīsies no visa, kas tevi aizskar. Šodien nevajag ne ar vienu skaidroties.

Horoskops ūdensvīram

Attiecībās viens otram pārbaudīsiet pacietību robežas un izturības mēru, bet toni noteiks psiholoģiski spēcīgākais un stabilākais. Tavs jutekliskais noskaņojums ietekmēs saskarsmi ar apkārtējiem, jo ļoti labi spēsi projicēt savas fantāzijas.

Horoskops zivīm

Tavs īpašais cilvēks šodien ļoti labi izpratīs tavu sakāpināto pasaules uztveri un jūs būsiet kā viens vesels. Jūs vienos ne tikai jūtas, bet arī kopējas idejas un nākotnes plāni.