Ernštreits: Jau šovasar būs pieejamas tastatūras lībiešu valodā

0 Komentāru

Miķeļtornī, Lībiešu krastā, izveidotā lībiešiem veltītā mākslas objekta ”Nekādu lībiešu nav” autors un lībiešu dzejnieks Valts Ernštreits 16. jūlija rītā TV3 raidījumā “900 sekundes” atklāja, ka jau šovasar viedierīcēs būs iespējams rakstīt lībiešu valodā.

Valts Ernštreits atklāja, ka šobrīd pasaulē ir aptuveni 200-250 lībiešu, bet lībiešu valodā runā vien aptuveni 20 cilvēku, tādā veidā lībiešu valodai kļūstot par visapdraudētāko valodu pasaulē.

Par sava veida ierosmi mākslas objekta ”Nekādu lībiešu nav” tapšanai kalpojis VSIA ”Latvijas Valsts ceļi” aizliegums izmantot lībiešu valodu ceļazīmēs, lai gan Valsts valodas likums jau vairāk nekā 30 gadus nosaka tieši pretējo un Ziemeļkurzemes pašvaldības vairākkārt piedāvājušas izpildīt šo likumu ”Latvijas Valsts ceļu” vietā.

Tādējādi mākslas objekts vēsta arī par to, cik trausla ir sabiedrības izpratne un likuma vara pat 21. gadsimta Eiropas Savienības dalībvalstī, kad skaļos vārdos sacītās un pat dokumentos ierakstītās labās ieceres un ierosmes atduras pret atsevišķa cilvēka vai institūcijas nevēlēšanos iedziļināties, augstprātību un reizēm pat nicīgu attieksmi pret sabiedrību, valsti, tiesiskumu, arī pašu darbu – un sekas skar ikvienu skaitā mazu un neaizsargātu sabiedrības daļu.

Ernštreits akcentēja, ka šobrīd, globalizācijas un tehnoloģiju laikmetā, mazajām valodām ir grūti tikt līdzi lielo valodu attīstībai, un tāpēc Lībiešu institūts sadarbībā ar Somijas kolēģiem ir nolēmis radīt pirmās datora tastatūras lībiešu valodā. Šobrīd vienīgais veids, kā digitālajā vidē sazināties lībiešu valodā, – izmantojot gan latviešu, gan igauņu valodas burtus, norāda Ernštreits.

Savukārt, vaicāts par tulkošanas rīkiem un lībiešu valodas pieejamību tajos, Ernštreits norāda, ka, visticamāk, tuvākajā laikā šāds pakalpojums vēl netiks piedāvāts, bet darbs pie šā projekta izpildes ir uzsākts. Tāpat ir uzsākts darbs pie pareizrakstības pārbaudes rīka izveides.

0 Komentāru