Epidemiologs: Visā pasaulē vērojams, ka ar Covid-19 aizvien biežāk slimo bērni un jaunieši

32 komentāri

Šobrīd visā pasaulē vērojams, ka Covid-19 kā slimība “kļūst jaunāka”, biežāk ar to slimojot bērniem un jauniešiem, kas ir īpaši raksturīgs šobrīd arī Latvijā dominējošajam delta koronavīrusa paveidam, žurnālistiem sacīja Slimību profilakses un kontroles centra Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs.

Veselības ministrijas valdības sēdē prezentētie dati liecina, ka pēdējās divās nedēļās palielinājies Covid-19 gadījumu skaits personu vecumā līdz 19 gadiem vidū. Vaicāts, vai tam varētu būt saikne ar bērnu vasaras nometnēm, epidemiologs sliecās nepiekrist, norādot, ka tur nav atklāti daudz Covid-19 gadījumi.

Taču eksperts sacīja, ka augstāki saslimstības rādītāji bērnu un jauniešu vidū ir raksturīgi delta koronavīrusa paveidam. Epidemiologs kā vienu no faktoriem pieminēja arī zemo vakcinācijas aptveri šajās vecuma grupās, kā arī intensīvāku savstarpējo kontaktēšanos.

Lasi vēl:

Jurijs Perevoščikovs
SPKC epidemiologs

“Šajā vecumā tiek mazāk piekopta sociālā distancēšanās, bērni un pusaudži vairāk vēlas satikties, turklāt kontakti ir pietiekami intensīvi šajā vecumā.”

Veselības ministrs šodien, 24. augustā, valdības sēdē uzsvēra, ka patiesā aina par saslimstību bērnu vidū atklāsies pēc masveida testēšanas pirms skolas gaitu uzsākšanas.

Daniels Pavļuts
veselības ministrs, AP

”Vislielākais saslimstības izplatības līmenis ir sociāli aktīvākajā vecuma grupā, kas ir jaunieši un vidēja gadagājuma ļaudis 15-49 gadi. Ar zināmām bažām jāatzīmē, īpaši ņemot vērā, ka līdz skolas sākumam atlikusi ir tikai nedēļa, saslimstības straujš pieaugums ir vecuma grupā līdz 14 gadiem. Bērnu vidū šī izplatība ir diezgan strauja. Mums būs rūpīgi jāvēro situācija attiecībā uz tiem pasākumiem, kas skolās tiek ievēroti klasēs.”

Divās iepriekšējās nedēļās Covid-19 gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju vecuma grupā līdz deviņiem gadiem bija 66,6 gadījumi, kamēr vēl divās iepriekšējās nedēļās šādu gadījumu skaits bija vien 20.

Savukārt vecuma grupā no 10 līdz 19 gadiem iepriekšējās divās nedēļās Covid-19 gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju sasniedzis 124,9 gadījumus, kas, salīdzinot ar vēl divām iepriekšējām nedēļām, ir dubultojies.

Divās iepriekšējās nedēļās augsts Covid-19 gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju ir arī vecuma grupā no 20 līdz 29 gadiem, kurā reģistrēti 117,8 gadījumi, vecuma grupā no 30 līdz 39 gadiem – 116,1 gadījumi un no 40 līdz 49 gadiem – 105,6 gadījumi.

Vismazāk jeb 39,1 saslimšanas gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju ir reģistrēti vecuma grupā no 70 līdz 79 gadiem. Līdzīgs rādītājs jeb 39,7 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju ir reģistrēti arī vecuma grupā virs 80 gadiem.
Daniels Pavļuts
veselības ministrs, AP

”Ja mēs raugāmies uz gultu noslodzi, tad esam pieņēmuši lēmumu, gatavojoties saslimstības pieaugumam, veikt pretēju darbību. Ja pavasarī mēs veicām pakāpeniski gultu pārprofilēšanu uz citiem profiliem, tad šobrīd atkal tiek papildus aprīkotas un padarīts pieejams lielāks skaits Covid-19 gultu.”

Tuvākajās dienās operatīvā vadības grupa skatīs, kādus drošības pasākumus atjaunot brīdī, kad saslimstības kumulatīvais rādītājs pārsniegs 100 gadījumus uz 100 000 iedzīvotāju. Šodien valdībā atbalstīti arī grozījumi, kas paredz, ka vakcinētajām personām, saslimstot ar Covid-19, uz obligātās izolācijas laiku tiks apturēta šo personu Covid-19 sertifikāta darbība.

32 komentāri