Epidemioloģiskās tendences Latvijā patlaban nedod cerēt uz jauniem Covid-19 atvieglojumiem

4 komentāri

Epidemioloģiskās tendences patlaban nedod pamatu lielam optimismam – divu nedēļu kumulatīvais saslimstības rādītājs uz 100 000 iedzīvotājiem nupat atkal pārsniedzis 400, kas, visticamāk, nozīmē, ka jauni atvieglojumi pagaidām “nespīd” un cerams, ka nebūs jāatceļ vēl tikai nesen ieviestie atvieglojumi izglītībā un tirdzniecībā, vēsta TV3 Ziņas.

Valdībā pieņemtais četru soļu princips pirms divām nedēļām ļāva darbu atsākt mazajiem veikaliem. Tika ļauts arī atsākt nelielās grupās pulcēties amatiermākslas kolektīviem. Taču tas bija ar priekšnoteikumu, ja kumulatīvais rādītājs ir zem četrsimt. 20. aprīlī šis slieksnis pārsniegts un veselības ministrs Daniels Pavļuts valdības sēdē norādīja – ja situācija turpinās pasliktināties, valdībai var nākties lemt par ierobežojumu atjaunošanu.

Veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP)

“Mums jāapzinās, ka, ja situācija neuzlabosies, runas par jebkādiem turpmākiem atvieglojumiem, manuprāt, ir faktiski neiespējamas. Šobrīd ir jāizsludina moratorijs, mums pašiem tas ir jāpieņem uz turpmākiem atvieglojuma soļiem. Iepriekšējie soļi, kas ir tikuši sperti, ir gana plaši un šobrīd mums ir jāatgriežas pie divām pamata prioritātēm – piesardzības un vakcinācijas.”

Jaunākie katastrofu un medicīnas centra sniegtie dati liecina, ka arī slimnīcās situācija neuzlabojas. Augstākā Covid-19 gultu noslodze ir Jelgavas slimnīcā, Balvu struktūrvienībā, Dobeles apkārtnes un Tukuma slimnīcā. Jēkabpils un Balvu slimnīcās noslodzes dēļ ierobežota arī pakalpojumu sniegšana pacientiem. Situāciju vēl vairāk sarežģī lielais hronisko pacientu pieplūdums, kuri pandēmijas dēļ nav varējuši laikus saņemt medicīnisko palīdzību. Citu pacientu pieplūduma dēļ Jūrmalas un Aizkraukles slimnīcās vairs nenodrošinās Covid-19 pacientu aprūpi.

Nu Covid-19 gultu noslodze ir sasniegusi 80% noslodzes robežu. Tas nozīmē, ka ir slimnīcas, kurās visas ne Covid-19 gultas ir aizņemtas, no tām pacients ir jāpārved uz citu un palielinās gaidīšanas laiks uzņemšanās. Situācija esot ļoti sarežģīta. Pat ja atrisinot jautājumu ar terapeitisko un hronisko pacientu aprūpi, mazināsies Covid-19 gultu skaitu, iespējams neliels palielinājums arī Covid-19 noslodzē, lēš eksperti.

Latvijā joprojām dominējošais ir lipīgākais un arī klīniski agresīvākais Lielbritānijas paveids, taču pagājušajā nedēļā Latvijā atklāti arī pieci saslimšanas gadījumi ar Covid-19 Dienvidāfrikas paveidu, pret kuru esošās vakcīnu efektivitāte ir zemāka.

“Nosekvenējām 474 paraugus un tas jau veido 12,6% no visiem pozitīvajiem Covid-19 gadījumiem. No šiem datiem varam izsecināt, kādi pavedi mums Latvijā cirkulē. Pēc biomedicīnas datiem, 62% ir Lielbritānijas paveids un piecos gadījumos bija atklāts Dienvidāfrikas paveids,” informēja eksperts.

Saslimstības rādītāju palielināšanās, epidemiologu ieskatā, atspoguļo Lieldienu brīvdienu ietekmi uz saslimstību un šā brīža prognozes neliecina, ka saslimstības līkne tuvākajā laikā virzīsies uz leju. Jaunnedēļ valdībā bija plānots spriest par iespēju ļaut strādāt ēdinātājiem, apkalpojot āra terasēs. Ekspertu ieskatā, šajā brīdī par šādiem atvieglojumiem būtu neprāts lemt.