EP deputāti iebilst pret trim ģenētiski modificētu sojas pupiņu šķirnēm

Komentāri
EP deputāti iebilst pret trim ģenētiski modificētu sojas pupiņu šķirnēm
Ilustratīvs foto: alcidesota@yahoo.com-OFF-For Several Months /Flickr

ES Komisijai ir jāatsauc piešķirtā atļauja lietot pārtikā un dzīvnieku barībā ģenētiski modificētās sojas pupiņas, kas ir izturīgas pret glifosāta herbicīdiem, teikts Eiropas Parlamenta trešdien pieņemtajā rezolūcijā.

Pasaules Veselības organizācija (PVO) glifosātu klasificējusi kā “iespējami kancerogēnu vielu”, bet ES ir atļāvusi lietot ĢMO bez dalībvalstu atbalsta.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Trīs ģenētiski modificētās sojas pupas, kurām Eiropas Komisija gatavojas izsniegt lietošanas atļaujas pārtikā un dzīvnieku barībā, ir FG72, MON 87708 x MON 89788 un MON 87705 x MON 89788.

Bažas par glifosātu

EP deputāti norādījuši, ka herbicīdu glifosātu, pret kuru iepriekš minētās ģenētiski modificētās sojas pupas ir izturīgas (līdztekus citiem herbicīdiem attiecībā uz FG72 un MON 87708 x MON 89788), Pasaules Veselības organizācijas Starptautiskā Vēža izpētes aģentūra 2015.gada 20. martā klasificēja kā cilvēkam ”iespējami kancerogēnu vielu”.

Tikmēr gan Eiropas Pārtikas Nekaitīguma iestāde novembra vidū nāca klajā ar secinājumu, ka vēža risks cilvēkiem no šī herbicīda ir maz ticams.

Kļūdains process

EP deputāti arī norāda, ka Eiropas Komisija pati paudusi nožēlu, ka, kopš spēkā stājusies pašreizējā ĢMO atļauju piešķiršanas procedūra, lēmumus par ĢMO sugu atļaušanu Komisija ir pieņēmusi, nesaņemot atbalstu no dalībvalstīm. Tādējādi tas, kas būtu pieļaujams izņēmuma kārtā, kļuvis par normu.

Situācijas raksturojums

Eiropas Parlaments 2015. gada oktobrī iebilda pret īpašu ES tiesību aktu, ar kuru jebkura ES dalībvalsts savā teritorijā varētu ierobežot vai aizliegt Eiropas Savienībā apstiprinātas ģenētiski modificētas pārtikas vai dzīvnieku barības pārdošanu un lietošanu.

EP deputāti pauda bažas, ka šāds tiesību akts varētu izrādīties nepraktisks vai novest pie robežkontroles atjaunošanas starp dalībvalstīm, kas ĢMO atbalsta, un tām, kas neatbalsta. Deputāti aicināja Komisiju iesniegt jaunu priekšlikumu.

Lasi vēl