EP cilvēktiesību komisārs: nepilsoņu bērniem jāpiešķir Latvijas pilsonība

2 komentāri
EP cilvēktiesību komisārs: nepilsoņu bērniem jāpiešķir Latvijas pilsonība

Latvijai augstāk par nepilsoņu vēlmēm jāliek bērna intereses. Ar to jāsaprot – nedrīkst nav ļaut nepilsoņu pārim arī savu šeit dzimušo atvasi atstāt bez Latvijas pases. Tāds ir Eiropas Padomes cilvēktiesību komisāra Nila Muižnieka viedoklis. Tiek uzslavēta Igaunija, kas šo jautājumu paguvusi sakārtot veiksmīgāk nekā Latvija.

Eiropas Padomes cilvēktiesību komisārs šodien noslēdza savu nedēļu ilgušo vizīti Latvijā, un tas nozīmēja, ka arī presei viņš beidzot bija gatavs sniegt savu vērtējumu par cilvēktiesību ievērošanu Latvijā, īpaši jomās, kas attiecas uz sievietēm, bērniem un seksuālajām minoritātēm.

Foto

Par gandrīz vai personīgu lietu kļuvusi Muižnieka cīņa par nepilsoņu bērnu interesēm. Pagājušajā gadā Latvijā reģistrēti 69 jaundzimušie nepilsoņi, šogad – vēl 27. Tātad kopā tie ir gandrīz simts jauni Latvijas iedzīvotāji, kuriem nav Latvijas pases. Šādu izvēli izdara viņu vecāki – nepilsoņi, taču Muižnieks uzskata – tā ir joma, kur valstij jāiejaucas.

“Saskaņā ar bērnu tiesību konvenciju, bērnam ir tiesības uz pilsonību no dzimšanas. Nav bērna interesēs būt nepilsonim. Tā ir valsts atbildība nodrošināt, lai vecāki nerīkojas pretrunā. Valstij jāiejaucas, lai nepilsonība neturpinātos Latvijā,” teic Muižnieks.

Kā labo piemēru Cilvēktiesību uzraugs min Igauniju. Arī tur vēl pirms dažiem gadiem dzima bērni – nepilsoņi, bet nu visiem pienākas Igaunijas pases.

Šis, bez šaubām, ir sens un ārkārtīgi jūtīgs jautājums, kas skar vecāku – nepilsoņu simpātijas pret Krieviju un tās sniegtajām priekšrocībām. Tā, piemēram, nupat Krievijas premjers Dmitrijs Medvedevs uzdevis sakārtot, lai arī pēc neatkarības dzimušie Igaunijas un Latviajs nepilsoņi varētu brīvi ieceļot Krievijā bez vīzas.

Bez nepilsoņu atražošanas, kā to nosauc komisārs, nosodījumu Latvija saņēmusi arī par ārkārtīgi lielo bērnunamos, internātskolās un labošanas iestādēs augošo bērnu skaitu. Tādu pavisam ir pie diviem tūkstošiem! Pret bērnunamiem Latvijā aktīvi iestājas arī tiesībsargs.

Visbeidzot pasarkt valdošajai varai un īpaši Tieslietu ministrijai Eiropas Padomes komisārs lika par Stambulas konvencijas absurdo traktēšanu. Kamēr visa pasaule to tulko kā vēršanos pret vardarbību pret sievietēm, Tieslietu ministram šķita, ka tā apdraud ģimenes tradicionālās vērtības. “Stambulas konvencija.. Latvija bija pēdējā ES dalībvalsts, kas parakstīja. Cerams, ne pēdējā, kas ratificēs,” spriež Muižnieks.

Cilvēktiesību uzrauga amatā Muižnieks atradīsies vēl divus gadus. To laikā viņš cer sagaidīt pozitīvu virzību cilvēktiesību uzlabošanā Latvijā.

Video

2 komentāri