Ēnu diena jau pēc nedēļas. Cik liela šogad solās būt interese par šo pasākumu?

Pievienot komentāru
Ēnu diena jau pēc nedēļas. Cik liela šogad solās būt interese par šo pasākumu?
MĀRTIŅŠ ZILGALVIS, F64

Programmētājs, fizioterapeits un pilots ir trīs skolēnu iecienītākās nākotnes profesijas. Jau pēc nedēļas norisināsies ikgadējā Ēnu diena, kad, iespējams, kāds skolēns atradīs savu turpmākās dzīves aicinājumu, savukārt kāds cits pārliecināsies par to, ko nekad dzīvē nevēlētos darīt. Cik liela šogad solās būt interese par šo pasākumu?

Vēl tikai nedēļa, kad desmitiem tūkstošu skolēnu iepazīsies ar savu iespējamo nākotnes profesiju. Šis būs jau 18. gads, kopš Latvijā norisināsies Ēnu diena.

“No šīs dienas gaidu noteikti labu pieredzi un uzzināt kādu stāstu, kā tieši bija dibināts šis uzņēmums un kā tas viss notiek. Pagājušo gadu es biju “Swedbank”, šogad iešu uz mārketinga uzņēmumu McCann,” stāsta 11. klases skolēns Dmitrijs.

“Esmu pieteikusies pie “Pieci.lv” radio, Martas Grigales, kas ir ētera personība. Tādēļ, ka es gribēju uzzināt, kā tas ir, ka tu ikdienu esi radio ēterā un tev visu laiku ir par ko runāt. Un man interesē, kā viņa atrod par ko runāt un tā tālāk,” norāda 10. klases skolniece Annija.

Ēnu dienas organizētāji stāsta, ka šogad vien reģistrējušies 34 000 potenciālo “ēnotāju”, kas ir līdzvērtīgi pagājušajam gadam. Savukārt pieaudzis ir uzņēmumu un vakanču skaits, un šogad tas ir par 500 vakancēm vairāk un skolēniem iespējams pieteikties 8600 dažādām vakancēm.

“Ja agrāk Ēnu dienas bija vadītājiem, ka vairāk pieteicās uzņēmumu vadītāji un valde, vai ministri, tas tiešām bija ļoti populāri, tagad šī tendence ir pilnīgi apgriezta un vadītājiem bieži vien ir mazāk pieteikumi nekā profesiju pārstāvjiem,” pauž Ēnu dienas organizators Jānis Krievāns.

Tāpat kā pērn, arī šogad pieprasītākā profesija ēnošanai ir programmētājs. Tad seko fizioterapeits, pilots, stjuarts un feldšeris, sabiedrisko attiecību speciālists, inženieris, žurnālists un pavārs. Savukārt kopumā pieprasītākā nozare joprojām ir aviācija, tad pašvaldība, datorprogrammēšana, valsts pārvalde, izglītība un medicīna.

“Viņi uzraksta, kāpēc viņi tieši šo te nozari vēlas ēnot, kāpēc tieši šo te uzņēmumu un vietu, un tiešām ir mērķtiecīgi, motivēti jaunieši, kuri piedalās šajā te Ēnu dienā; jā tas ir konkurss, līdzīgi kā darba tirgū,” teic Ēnu dienas organizators.

“Ēnu diena man patīk, tas ir – brīva diena, kuras laikā ir iespējams uzzināt kaut ko praksē. Esmu ekonomikas modulī. Es tomēr gribēju kaut ko saistītu ar to un kuram citam labāk prasīt par to, valsts ekonomikas jautājumiem, ja ne pašam finanšu ministram,” domā 11. klases skolēns Herberts.

Organizatori pašlaik īpaši akcentē eksaktās nozares vakances, jo pašreizējie pētījumi skaidri norāda, ka humanitāro un sociālo zinātņu nozarēs gaidāma pārprodukcija, savukārt eksaktajām būs iztrūkums. Tāpat Ēnu dienā skolēnam ir būtiski ne tikai pārliecināties par nākotnes profesiju, bet saprast arī to, ko nākotnē tomēr nevēlas darīt.

“Ir arī skolēni, kuri pasaka, ka viņi, piemēram, nekad nestrādās banku sektorā, jo tas nav tas, ko viņš bija iedomājies, vai, “ēnojot” ķirurgu, viņš apzinās, ka viņš fiziski nevar panest asinis. Viņam kļūst slikti operācijas zālē. Viņš netērēs laiku, iestājoties augstskolā un mācoties ne tās studijas, un pazaudē gadus,” skaidro Ēnu dienas organizators.

“Es piedalos jau trešo gadu šogad. Tā vispār ir ļoti laba pieredze, ļoti laba iespēja, jo tu vari smalki apskatīt to ikdienu un saprast, kā tieši tas darbs noris. Tā ir svarīga diena, un man tas ir palīdzējis vairāk saprast, ko es negribu nekā gribu pašlaik, tāpēc es arī šogad mēģinu kaut ko citu,” saka 11. klases skolniece Jogita.

Ceturtdien un piektdien skolēniem būs iespēja vēl pieteikties tā saucamajam “Nejaušajam ēnotājam”, kas nozīmē, ka ir uzņēmumi, kas ir atzīmējuši, ka ir gatavi uzņemt jebkuru skolēnu, kuram ir interese par šo te uzņēmumu, savukārt motivācijas vēstule nav nepieciešama, un šajā gadījumā, kurš pirmais pieteiksies, tas arī vēlamo vakanci iegūs.