Emocionālā vardarbība ir nepieņemams veids, kā audzināt bērnu, brīdina speciālisti

2 komentāri
Emocionālā vardarbība ir nepieņemams veids, kā audzināt bērnu, brīdina speciālisti
Foto: Flickr / Donnie Ray Jones

Vecāki bieži neapzinās, kā viņu neapdomīgās rīcības iespaido bērna psihi. Uz to vērš speciālisti, atgādinot, ka emocionālā pāridarīšana ir tikpat nopietns pārkāpums, kā fiziskā vai seksuālā vardarbība. Lai gan bieži tā tiek īstenota nezināšanas dēļ, tas tomēr neatbrīvo no atbildības.

Pagājušās nedēļas beigās Latvijas portālos parādījās video, kurā kāda māte bija nofilmējusi, kā savai meitiņai piesola žagarus. Mātei tas šķita kā joks, taču mazais bērns novests līdz acīmredzamam izmisumam.

Šis un nesenie incidenti skolās, bērniem izsakot rupjas piezīmes, mudinājuši speciālistus atgādināt, ka bez fiziskās vardarbības pastāv vēl cits pāridarīšanas veids – emocionālā vardarbība. Tā ir uzvedība, kas emocionāli traumē bērnu. Par tādu uzskatāma bērna ignorēšana, kliegšana un apvainošana, kā arī ņirgāšanās, kā tas notiek mātes publiskotajā video.

Skaties foto:

Emocionālo vardarbību ir visgrūtāk atpazīt arī pašiem vecākiem, taču speciālisti norāda, ka tās radītās traumas pēcāk var novest pie dažādām psihiskām un fiziskām saslimšanām.

Ģimenēs, kurās bērni tiek emocionāli ietekmēti, drīkst iejaukties sociālie dienesti. Tomēr tiek atzīts, ka visbiežāk šādos gadījumos vainojama vecāku nezināšana un neprasme bērna audzināšanā, nevis tīšs nolūks traumēt bērnu. Svarīgākais ir bērnu uzklausīt un mēģināt palīdzēt.

Ik gadu pieaug zvanītāju un aculiecinieku skaits, kas uzdrošinās stāstīt par pieredzēto vardarbību. Speciālisti arī mudina cilvēkus ziņot, ja kādā ģimenē novēroti pārkāpumi bērnu audzināšanā.

Skaties video:

2 komentāri