Elektroniskās cigaretes vairākos ASV štatos tiek aizliegtas, tikmēr Latvijā pieaug jauniešu skaits, kuri tās lieto

2 komentāri

Pēc vairākiem nāves gadījumiem un smagām plaušu saslimšanām vairākos ASV štatos aizliegtas elektroniskas cigaretes. Tikmēr Latvijā tās kļūst arvien populārākas, un pusaudžu skaits, kuri tās lieto, strauji pieaug.

Rīdzinieks Vlads elektronisko cigareti smēķē jau divus gadus. Gan par saslimšanas, gan par nāves gadījumiem ASV viņš ir dzirdējis. Tomēr skatās uz to kritiski un atteikties no kaitīga ieraduma negrasās.

“Manā skatījumā, varbūt visas tās ziņas ir cieši saistītas ar savstarpējo konkurenci starp cigarešu ražotājiem un elektronisko cigarešu ražotājiem. Esmu informēts, ka kaut kur tas tika aizliegts, un tad jautājums, ja jau mēs visi zinām, ka reālas īstas cigaretes nogalina cilvēkus, kāpēc tad tās neaizliedz uzreiz? Tas izskatās pēc kaut kādas lobēšanas vairāk, nekā rūpi par cilvēkiem,” saka Vlads.

Elektroniskās cigaretes Latvijā smēķē 1% iedzīvotāju vecumā no 15 līdz 74 gadiem, liecina Slimību profilakses un kontroles (SPKC ) jaunākā pētījumā dati. Visvairāk speciālistus satrauc tas, ka strauji pieaug veipotāju skaits pusaudžu vidū. Latvijā veipo 18% jauniešu vecumā no 13 līdz 15 gadiem, kas ir divreiz vairāk, nekā pirms astoņiem gadiem. Pie tam, elektronisko cigarešu popularitāte pieaug proporcionāli parastās smēķēšanas samazinājumam.

SPKC Atkarības slimību riska analīzes nodaļas vecākā analītiķe Una Mārtiņsone norāda: “Cigarešu smēķētāju īpatsvars pat ir kopš 2014. gada pat vairāk nekā 40%, līdz ar to mēs vienkārši novērojam ka šobrīd ir mainījušies šie te paradumi, samazinās tabakas izstrādājumu lietošana, tajā pat laikā jauniešu vidū palielinās šo te elektronisko cigarešu lietošana.”

Elektroniskās cigaretes ir jauns produkts. To ilgtermiņa kaitīgums nav izpētīts. Tomēr ārsti brīdina par to, ka tās izraisa šūnu bojājumus, maina DNS un var arī novest pie ļaundabīgam saslimšanām. Tāpat kā parastajā tabakā, arī elektroniskajās cigaretēs ir vairāki toksiski faktori, bet tie ir citādāki.

“Tas pats, kas rada tos dūmus. Tas propilēnglikols, viņš kā pārtikas piedeva nekaitīgs, bet uzkarsētā veidā, kā tvaiks, viņš ir toksisks, aromatizētāji ir ļoti toksiski, pats nikotīns arī ir toksisks. No spirāles, kas izkarsē, smagie metāli var izdalīties, šķidrumos var būt baktērijas dažādas. Toksisks var būt jeb kas,” skaidro profesors, RAKUS Pneimonoloģijas galvenais speciālists Alvils Krams.

ASV ar elektronisko cigarešu lietošanu saistīto nāves gadījumu skaits ir pieaudzis līdz 18, savukārt pacientu skaits ar smagu plaušu slimību ir sasniedzis 1080. Veipošana izraisa akūtus plaušu bojājumus, kas izskatās pēc ķīmiska apdeguma, skaidro profesors. Speciālistu skatījumā, iepretī reklāmas lozungiem, elektroniskās cigaretes nekādā veidā nepalīdz atmest smēķēšanu. Tās esot jaunas atkarības veids, kuru ražojoša industrija ir mērķēta tieši uz pusaudžiem.

2 komentāri