Elektroniskā uzraudzības sistēma jau kādu laiku ieviesta Latvijā. Kā tā “strādā” dzīvē?

Pievienot komentāru
Elektroniskā uzraudzības sistēma jau kādu laiku ieviesta Latvijā. Kā tā “strādā” dzīvē?
LETA

Elektroniskā uzraudzība ieslodzītajiem ieviesta jūlijā, un kopš tā laika iespēja izciest sodu mājās, nevis ieslodzījuma vietā, dota 32 notiesātajām personām. Tiek uzskatīts, ka šādā veidā valsts var ietaupīt līdzekļus, turklāt tas palīdz novērst atkārtotu atgriešanos uz noziedzīgā ceļa. Kā sistēma darbojas realitātē? To skaidroja LNT Ziņas.

Elektronisko uzraudzību parasti piemēro ieslodzītajiem, kas veikuši salīdzinoši nelielus likuma pārkāpumus, vai arī – ja viņiem cietumā bijusi priekšzīmīga uzvedība un lielākā termiņa daļa jau aiz muguras.

Ja tiesa ir apmierinājusi ieslodzītā vēlmi atlikušo daļu pavadīt mājās, tad dzīvesvietā tiek uzstādīta bāzes stacija, personai uzlikta sprādze, savukārt viņa gaitām attālināti seko uzraugs.

Monitoringa centrs atrodas Probācijas dienestā – tur tā ir vidēja izmēra telpa, kurā pastāvīgi uzturas divi darbinieki. Šobrīd uzraudzība tiek veikta 27 personām, bet piecām personām elektroniskās uzraudzības process jau ir beidzies.

Skaties foto!

Kopumā Probācijas dienesta tehniskā bāze ļauj sekot līdz pat 200 cilvēkiem. Taču, lai arī elektroniskajai uzraudzībai ir daudz priekšrocību, dienestam maksimālās kapacitātes sasniegšana nav pašmērķis.

Mihails, Papsujevičs, Probācijas dienesta direktors:

Elektroniskā uzraudzība prasa lielu disciplīnu no paša uzraugāmā. Tie gadījumi, kad mēs šo uzraudzību nerekomendējam, ir saistīti ar cilvēka personības faktoriem, nevis tehniskām lietām – elektrību vai mobilo tīklu.

Vidēji tiesa pozitīvu atbildi sniedz katram otrajam ieslodzītajam. Kopš jūlija gribētāji bijuši 64. Vienlaikus diemžēl arī ticis secināts, ka ne visi tiesneši Latvijā lēmumus pieņem pēc vienas mērauklas. “Mēs, protams, gribētu, ka tiesneši šajā jomā arī strādātu augstākā profesionālā līmenī. Mācības notiek. Negribētos, lai šo projektu aptumšo atsevišķi gadījumi,” pauda tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs.

Saņemot elektronisko aproci, personai jāievēro pārvietošanās rādiuss, kas parasti ir dzīvokļa apmēros, kā arī liegums lietot apreibinošas vielas. Četros gadījumos tas tomēr ir noticis.

Šobrīd uzraudzība tiek īstenota vien dažus mēnešus. Taču tiek plānots, ka turpmāko piecu gadu laikā aproci un raidītāju varētu lietot līdz pat tūkstotim personu.

Skaties video!