Elektrības cenas pietuvojušās vēsturiski augstākajam punktam

1 komentārs
Elektrības cenas pietuvojušās vēsturiski augstākajam punktam
Foto: Zane Bitere/LETA

Sausā un karstā vasara ir bijusi patīkama, taču tā uz augšu ir cēlusi elektrības tirgus cenu. Elektrības cena biržās pašlaik ir par aptuveni trešdaļu lielāka nekā pagājušā gada pirmajā pusē.

Pateicoties izlīdzinātajiem maksājumiem, ne visi patērētāji to šobrīd izjūt. Taču eksperti prognozē, ka augstās cenas saglabāsies un var sadārdzināt elektrības rēķinus visiem.

Kopš Latvija 2015. gada 1. janvārī mājsaimniecībām atvēra elektroenerģijas tirgu, cenas tajā stabili turējušās robežās no 30 līdz 45 eiro par megavatstundu. Tikmēr jūlijā tās uzlēca līdz pat 55 eiro par megavatstundu, pavisam nedaudz atpaliekot no vēsturiskā rekorda. Elektrības tirgotāji un ražotāji to skaidro ar virknes apstākļu nelabvēlīgu sakritību.

Artūrs Pielēns-Pelēns
“Lattelecom” “TET” attīstības direktors

Lielāko daļu, varbūt pat 50% no cenas, ietekmē tieši sezonāla rakstura notikumi. Šī vasara ir bijusi karsta, ar ļoti maz vēja resursiem. Tie ir resursi, kurus mums dod daba, kas nemaksā neko papildus. Un viņu mums nav.

Savukārt “Latvenergo” tirdzniecības daļas vadītās Guntis Lūsis min: “Ziemeļvalstīs ir īpaši zemi hidrorezervuāru ūdens aizpildījumi, tātad hidroelektrostacijas var izstrādāt mazāk elektrības. Būtiski augot pieprasījumam gan pēc ogles, dabasgāzes, naftas, pasaules tirgos kāpj šo te energoproduktu cenas.”

Tas viss kopā veicinājis strauju elektrības biržas cenas kāpumu. Kaut vasara ir tuvu beigām, eksperti atzīst, ka lielu ietekmi uz elektrības cenām varētu atstāt vien nākamā pavasara palu ūdeņi. Ko līdz tam izdevīgāk darīt – pirkt elektrību par biržas cenām vai pāriet uz fiksēto tarifu plāniem – patērētājiem jāizlemj pašiem.

Juris Ozoliņš
enerģētikas eksperts

Nu, bet tas ir tas jaukums, ar ko jārēķinās. Cenas var būt ļoti augstas un var būt arī ļoti zemas. Tie, kas pērk no starpniekiem vai tikai atsaucoties uz piegādātāju cenu, it kā to neredz, nu viņu nervu sistēma tiek aiztaupīta. To, ko es esmu teicis pirms vairākiem gadiem, es no šiem vārdiem neatkāpšos – ja jūs turaties tieši pie vairumtirdzniecības cenas, jūs noteikti nebūsiet zaudētāji kopumā. Pretējā gadījumā tirgotājs vienmēr paņems savu daļu.

Pašlaik biržas cenas ir pārsniegušas fiksētajos tarifu plānos noteiktās cenas, tomēr – ja elektrības cenas biržā saglabāsies augstas, tad augs arī fiksētie tarifi.

1 komentārs