Eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga laiž klajā savu jaunāko grāmatu

4 komentāri
Eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga laiž klajā savu jaunāko grāmatu
ROMĀNS KOKŠAROVS, F64

Klātesot Valsts prezidentam Egilam Levitam, prezentēts jaunākais Vairas Vīķes-Freibergas zinātniskais darbs. Tas turpina iepriekš iesākto latviešu tautas folkloras analīzi.

Grāmata izdota angļu valodā un, galvenokārt, orientēta uz tautu nemateriālā mantojuma, kā arī tekstu, pētniekiem. Īpašs uzsvars likts tieši uz garāku dziesmu tehnisko analīzi un strukturēšanu.

Vaira Vīķe-Freiberga LNT Ziņām uzsvēra, ka grāmata ir kā atbilde Hārvarda Universitātes pētnieku Perija un Lorda darbam, kas savulaik tika veikts, klausoties guslāru dziedājumus Balkānos. Viņi pieņēma, ka tiek izmantota formula, kas mutvārdu dzejniekam sniedz jau gatavu teksta ķieģelīti, ko atliek tikai iebūvēt attiecīgajā vietā dzejas rindā. Taču savā grāmatā Freiberga pierāda, ka latvju dainu modelis iet tālāk par Perija-Lorda formulām.

“Bet ceru, ka vispārējam, caurmēra lasītājam, kas nav tik liels angļu valodas speciālists, varētu būt interesanti šķirstīt cauri, kādas ir tās dziesmas un varianti. Jo es parādu, ka visā dainu korpusā viņas tiešām sastāv no tādiem kā ķieģelīšiem, kas var kavēt apkārtējā tradīcijā. Citiem vārdiem – ideju pūrā ir liels repertuārs, izteiksmes veida repertuārs, ir dzejas repertuārs, un ir repertuārs ar šīm shēmām, pēc kurām būvēt garāku dziesmu. Tai skaitā, kad dzied, kā prātā ienāk,” norāda Vīķe-Freiberga.

Grāmatas redaktore ir Kultūras akadēmijas rektore Rūta Muktupāvela. Darbu klajā laidusi izdevniecība “Zinātne”.