Ekspluatācijā nodots Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, kuru jau dēvē par “mazo Luvru”

1 komentārs
Ekspluatācijā nodots Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, kuru jau dēvē par “mazo Luvru”

“Mazā Luvra”, “mazā Ermitāža”, “mazais Gugenheims” – ar šādiem salīdzinājumiem Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galveno ēku pēc vērienīgās rekonstrukcijas otrdien, 1. decembrī, nodeva ekspluatācijā. Tiek solīts, ka ekspozīciju varēs skatīt jau nākamā gada 4. maijā – Latvijas neatkarības deklarācijas pasludināšanas dienā. 

Vēl pirms muzeja oficiālās atklāšanas 4. maijā ikvienam interesentam būs iespēja apskatīt restaurētās un no jauna izveidotās telpas pirms Ziemassvētku laikā – no 12. līdz 16. decembrim.

Saimnieciskās telpas un piebūves veidotas mūsdienīgā minimālistiskā stilā. Izmantots stikls, dažādas virsgaismas, izbūvētas papildu kāpnes, lifti un ātrijs, tomēr vienlaikus saglabāti arī vēsturiskie dekoratīvie elementi, piemēram, koka jumta konstrukcijas. Pagaidām muzeja telpas var salīdzināt ar tukšu čaulu, ko turpmākajos mēnešos muzeja darbinieki piepildīs ar 19. un 20. gadsimta latviešu mākslinieku darbiem.

Skaties foto!

Direktorei aizlūst balss, acīs riešas asaras

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja ēka bez kapitālā remonta kalpoja sabiedrībai 107 gadus. Mākslas nozares eksperti par telpu trūkumu ekspozīciju izvietošanai sūdzējās jau gadu desmitiem, tāpēc, šodien, 1. decembrī, beidzot atkal atklājot ēku, muzeja direktorei Mārai Lācei aizlūza balss un acīs sariesās asaras.

Māra Lāce, LNMM direktore: 

Tik daudz ir būts klāt, bet tad, kad es apsēdos šajā vietā, tad pēkšņi izjutu – jā, mēs, “muzejnieki”, piedodiet man, mēs esam atgriezušies mājās, tie, kas šeit esam. Šī sajūta šeit, šajā vietā, ir ārkārtīgi laba.

Muzeja rekonstrukciju būvkompānija Re&Re īstenojusi pēc Lietuvas arhitektu biroja Processoffice projekta, kas paredzēja gan esošo telpu sakārtošanu, gan ievērojamu muzeja paplašināšanu un jaunu daļu izbūvi. Telpu kopējā platība palielināta vairāk nekā divreiz – līdz 8396 kvadrātmetriem.

Rekonstrukcijas laikā atklājas sarežģījumi

Rekonstrukcijas gaitā atklājās arī dažādi sarežģījumi. Tostarp 2013. gada 21. novembra traģēdija Zolitūdē, kas morāli ietekmējusi Re&Re darbību. To izjutuši visi darbos iesaistītie – kopumā ap 5000 speciālistu.

Tāpat izaicinājums bija, kad izrādījās, ka pazemē nav iespējams veikt būvniecības darbus, kādi bija plānoti iepriekš, jo izrādījās, ka tur ir neparedzēti gruntsūdeņi, pat veselas pazemes upes. Tādēļ rekonstrukcijā bija tehnoloģisks pārtraukums.

Vēl viena problēma – jaunās izbūves savienošana ar vēsturisko ēku, jo pēc kāda laika parādījušās deformācijas, ko vajadzēja pārbaudīt, lai pārliecinātos, ka ēka būs droša. Gan muzeja direktore, gan domes pārstāvji atzina, ka ar arhitektu ne vienmēr bijuši vienisprātis un Vītautam Biekšam tas bijis liels profesionālais izaicinājums.

Skaties video!