Eksperts: Daudzviet Latvijā skolēni pirmo zvanu sagaidīs pustukšās klasēs

Komentāri

Piektdien skolas gaitas uzsāks pēdējos gados mazākais pirmklasnieku skaits. Tas saistīts ar dzimstības kritumu, ko Latvija piedzīvoja krīzes laikā. Taču arī kopējais skolēnu skaits pēdējos desmit gados Latvijā ir dramatiski krities. Vienlaikus skolu un skolotāju skaits nerūk ne tuvu tik strauji. Rezultātā izveidojusies situācija, ka Latvija izglītībai no budžeta tērē vairāk nekā vidēji Eiropas Savienībā. Taču skolotāju atalgojums ir salīdzinoši mazs.

Kā liecina Izglītības un zinātnes ministrijas aplēses, jauno mācību gadu sāks ap 214 000 skolēnu, no tiem apmēram 19 tūkstoši būs pirmklasnieki. Pēdējos gados tas būs mazākais pirmklasnieku skaits. Kritums saistīts ar pirms septiņiem gadiem piedzīvoto ekonomisko krīzi, kad samazinājās dzimstība. Izglītības jomas pētnieks Jānis Turlais rāda karti, uzsverot, ka daudzviet Latvijā, tostarp galvaspilsētā, pirmais zvans atskanēs faktiski pustukšās klasēs.

Kamēr skolēnu skaits kopš gadsimta sākuma samazinājies par 44%, skolu skaits krities par 29%, bet skolotāju skaits tikai par 16%. Rezultātā Latvijā uz vienu skolotāju ir divas reizes mazāk skolēnu nekā vidēji Eiropas Savienība. Diemžēl tik daudz pedagogiem valsts nespēj samaksāt konkurētspējīgu atalgojumu – arī jaunajā mācību gadā tas būs mazākais reģionā.

Paradoksāli, ka mazākas algas mācībspēki saņems, par spīti tam, ka Latvija izglītībai valsts un pašvaldību budžetos tiek atvēlēts proporcionāli vairāk nekā vidēji Eiropas Savienībā. To, ka paša pārraudzīta joma ir pārfinansēta, spiests atzīt arī izglītības ministrs Kārlis Šadurskis.

Jaunajā mācību gadā skolu skaits samazināsies par 14. Kā uzskata Turlais, skolu tīklam jāsarūk vismaz uz pusi, gan ar vienu izņēmumu: sākumskolām jābūt vairāk, lai skolēni līdz 6. klasei varētu apgūt zinības tuvāk mājām. Ieguvēji no reformas būtu skolēni, kas saņemtu kvalitatīvāku pamata un vidējo izglītību, gan labākie skolotāji, kas saņemtu krietni lielākas algas. Pagaidām gan reformām asi pretojas daudzas pašvaldības, kuras ir skolu uzturētājas.

Lasi vēl