Eksperti skaidro: kas kaitīgāks – elektroniskās vai tradicionālās cigaretes?

Komentāri

Nerimst diskusijas par to, kas ir kaitīgāk elektroniskās vai tradicionālās cigaretes? Plaušu speciālists atzīst, – jaunākās pārbaudes liecina, ka e-cigaretes, iespējams, ir mazāk kaitīgas, taču piebilst, ka tās tik un tā ir kaitīgas.

Tomēr ir vēl satraucošāka problēma – elektroniskās cigaretes ievilina nepilngadīgus jauniešus nikotīna atkarībā, kas noslēdzas ar pāriešanu uz klasiskajām cigaretēm.

Elektronisko, cigarešu pārdevējs skaidro, kā tajās rodas tvaiks, viņš piebilst, ka e-cigaretēs radītais tvaiks arī ir galvenā atšķirība no tradicionālajām cigaretēm.

Konstantīns Serjapins
veikala “airPuf” pārstāvis

Mēs nepielīdzinām tabakas smēķēšanu jeb tabakas dedzināšanu ar šķidruma tvaicēšanu, tie ir absolūti dažādi procesi. Faktiski tvaiku rada divas sastāvdaļas, tas ir propelēnglikols un glicerīns, kas abas ir pārtikas vielas.

Plaušu slimību speciālists, asociētais profesors Alvils Krams norāda, ka jaunākie pētījumi apliecina, – ietekme uz plaušām e-cigaretēm ir mazāk kaitīga nekā klasiskajām, tabakas cigaretēm.

Alvils Krams
plaušu slimību speciālists, asociētais profesors

Nevar pateikt vai 20 reizes, 120 reizes vai 5 reizes mazāk kaitīgas, bet tās tāpat ir kaitīgas. Tāpat kā klasiskās cigaretes, tās izraisa iekaisumu elpceļos, ģenētiskās pārmaiņas šūnās, šūnu bojāeju…, tas ir pierādīts.

Viena no būtiskākajām e-cigarešu sastāvdaļām ir tāda pati kā tabakai, tas ir nikotīns. Profesors norāda, ka tieši atkarību izraisošais nikotīns rada galveno e-cigarešu bīstamību. Pierādījies, ka visā pasaulē sāk ar elektroniskajām cigaretēm un pāriet uz klasiskajām cigaretēm.

Šāda tendence tiekot novērota arī Latvijā. Nepilngadīgu jauniešu aptaujā apliecināts, ka pēdējos gados pieaug to skolēnu skaits, kuri pirmo reizi pamēģina smēķēt tieši elektronisko cigareti.

Veselības ministrijas speciāliste Santa Līviņa norāda, ka tieši jauniešu iesaistīšana smēķēšanā pamudināja elektroniskās cigaretes ierobežot, tāpat kā ierastos tabakas izstrādājumus.

“Mēs redzam, ka viņu tiešām pamēģina, tātad acīmredzot visas šīs elektroniskās lietas liekās kaut kas moderns, kas mudina jauniešus šo produktu pamēģināt. Tādēļ esam ļoti piesardzīgi, veidojot šo likumdošanu,” skaidro Līviņa.

Elektronisko cigarešu tirgotājs novērojis, ka jaunieši tomēr reti lieto elektroniskās cigaretes un norāda, ka veikalā apmeklētāji galvenokārt ir pieauguši cilvēki, kuri vēlas atbrīvoties no atkarības.

Taču tagadējā likumdošana traucē viņiem cīnīties ar nikotīna atkarību. Kā piemēru elektronisko cigarešu pārdevējs min to, ka likums neļauj ierīkot atsevišķas telpas e-cigarešu kūpinātājiem.

Elektronisko cigarešu tirgotājs pilnīgi piekrīt, ka tabaka un arī e-cigaretes ir jākontrolē. Taču abas lietas nevar likt vienā maisā. Tāpēc elektronisko cigarešu pārstāvji tuvākajā laikā plāno panākt e-cigarešu atsevišķu smēķētavu Rīgas lidostā.

Lasi vēl