Eksperti: Privātmāju tirgū buma vēl nav; lielākā daļa māju būvē par savu naudu

Pievienot komentāru

Latvijā sācis augt jaunu privātmāju būvniecības tirgus – šogad izsniegto būvatļauju skaits palielinājies par 50% salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem. Tomēr eksperti to vēl nesauc par jaunu bumu.

Latvijā šogad izrādījusies karsta vasara jaunu privātmāju būvniecības jomā – jūlijā, augustā un septembrī kopumā izsniegts gandrīz divas reizes vairāk atļauju privātmāju celšanai, nekā citus mēnešus līdz šim. Un tāpēc šogad deviņos mēnešos izsniegto atļauju skaits – pusotrs tūkstotis – bija par 50% vairāk nekā šajā laikā pirms gada. Tas ir arī lielākais atļauju skaits kopš 2010. gada. Centrālās statiskas dati par to, kur visvairāk iedzīvotāji iecerējuši būvēt savu māju, liecina, ka visus šos gadus straujāk nekā citviet Latvijā attīstījusies Pierīga.

Lai arī privātmāju būvniecības tirgū aktivitāte šogad uzrādījusi straujāko pieaugumu pēdējo vismaz 10 gadu laikā tomēr par bumu eksperti to vēl nesteidz vērtēt.

Nekustamā īpašuma un finanšu tirgus eksperti norāda, ka kāpums izskatās straujš, jo iepriekš daudzus gadus bija zema aktivitāte, tomēr šāds pieaugums varētu turpināties.

Novērots, ka pretēji pirmskrīzes laikiem, veselu ciematu attīstītāji šobrīd ir ļoti liels retums – sev māju pārsvarā ceļ privātpersonas un populāra esot jau gatavu, turklāt koka māju uzstādīšana.

Vismaz pagaidām cilvēki lielākoties, iespējams, pat 60% gadījumu ceļ mājas par saviem līdzekļiem nevis naudu aizņemas bankā. Līdz ar to bankas var tikai sapņot par apjomiem, ar kādiem kreditēšanas jomā strādā kolēģi Igaunijā un Lietuvā.

Tiesa, līdz ar to, atšķirībā no kaimiņvalstīm, cenas Rīgā nekustamiem īpašumiem nav sasniegušas pirmskrīzes līmenī. Tomēr tas ilgi tā vairs nebūs, jo ar katru dienu jūtamāka kļūst Eiropas Savienības fondu nauda.

Tāpēc, jau tagad būvējot māju, jārēķinās, ka izmaksas nākamajos pāris gados var pieaugt. Zinātāji gan novērojuši, ka cilvēki vairs neizvēlas būvēt lielas mājas, kā tas bija pirms krīzes 2008. gadā. Arī šā gada statiskas dati liecina, ka cilvēki gatavojas celt mājas ar vidēji 200 kvadrātmetru lielu dzīvojamo platību.

Lasi vēl