Komentāri

Vairākas ar cilvēktiesībām saistītās nevalstiskās organizācijas un biedrības vēlas prasīt tieslietu ministra Dzintara Rasnača atkāpšanos no amata. Viņa nevēlēšanās ratificēt starptautisko konvenciju par vardarbības novēršanu pret sievietēm šodien eskalējās ar jaunu spēku. Rasnača demisijas pamatā nu jau esot viņa personīgās ideoloģijas uzspiešana, izmantojot nodokļu maksātāju naudu ar Tieslietu ministrijas apmaksātu juridisko atzinumu.

Aizbildinoties ar juridiskā departamenta noslodzi, Tieslietu ministrija nodeva starptautiskā dokumenta analizēšanu ārpakalpojumā. Cenu aptaujā tika uzrunāta juriste Baiba Rudevska, kura vēl pirms tam jau bija publiski paudusi spekulāciju – līdz ar konvencijas parakstīšanu, kas nosoda vardarbību pret sievietēm, Latvijai, iespējams, varētu nākties pasargāt arī transpersonas un transseksuālus cilvēkus.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Nevalstiskās organizācijas gan norāda, – tā ir tikai spekulācija, jo tiešā tekstā konvencijā par to nav ne vārda. Taču šodien pamatīgs tracis izvērtās par veidu, kā Tieslietu ministrija cenu aptaujai par konvencijas analīzi izvēlējās juristi Rudevsku.

Tieslietu ministrija kategoriski iebilst parakstīt konvenciju par sieviešu aizstāvēšanu no vardarbības, jo nepatīk, ka dokumentā nav lietots vārds “dzimums”, bet gan “dzimte”. Juriste Baiba Rudevska interpretē – tā kā dzimte ir sociālā loma, kad arī vīrietis varētu teikt, ka sajustas kā sieviete.

Un tā kā tas ir pretrunā ar tieslietu ministra Dzintara Rasnača un viņas partijas Nacionālā apvienība politisko ideoloģiju, tad juridiskās analīzes veikšanai bez konkursa tika pieaicināta Rudevska, jo viņas uzskati sakrītot ar ministra politisko uzstādījumu. Ministrs Rasnačs to uzskata par normālu praksi.

Tas gan pamatīgi nošokēja daļu nevalstisko organizāciju, jo šādiem juridiskajiem atzinumiem būtu jābūt neitrāliem, taču ministrs Rasnačs esot, zināmā mērā, izmantojis pilnvaras savas personīgās ideoloģijas popularizēšanā.

“Es esmu absolūti šokēta. Te Tieslietu ministrs apstiprināja, ka,  tā saucamā, juridiskā analīze patiešām nav juridiskā analīze, bet gan tas ir politisks pasūtījums ar konkrētu politisko ideoloģiju,” saka resursu centra Marta valdes locekle Iluta Lāce.

Tikmēr tieslietu ministrs Rasnačs šodien pauda, ka kompromiss varētu būt starptautiskās konvencijas nepieņemšana, bet vienlaikus tajā iekļautos punktus par vardarbības novēršanu pret sievietēm iekļaut Latvijas nacionālajā likumdošanā. Tad varētu izvairīties no šobrīd strīdīgā jēdziena jēdziena “sociālā dzimte”.

Foto

Video

Lasi vēl