Eksperti iesaka savākt kastaņu lapas, lai šie koki Latvijā nekļūtu apdraudēti!

0 Komentāru
Eksperti iesaka savākt kastaņu lapas, lai šie koki Latvijā nekļūtu apdraudēti!
LETA

Šoruden speciālisti iesaka noteikti savākt un kompostēt kastaņu lapas. Iespējams, pēdējos gados daudzi ievērojuši, ka vasaras beigās ir grūti atrast kādu kastaņu, kam lapas būtu pilnībā zaļas. Vairumam tās ir brūni plankumainas vai pat pilnībā brūnas. Pie vainas ir nevis rudens, kas sācis lapas ” krāsot”, bet gan kaitēklis, kas Latvijā salīdzinoši nesen ir ieceļojis no dienvidiem.

Galvassāpes brūnējošās zirgkastaņu lapas sētniekiem sāk sagādāt ātrāk nekā citi koki – jau vasaras vidū, jo tās intensīvi sāk krist. Arī neveselīgu krāsu grūti nepamanīt.

Foto

Visam pie vainas ir kaitēklis, naktstauriņš, – zirgkastaņu raibkode. Latvijas faunā tas ir nesens ienācējs. Pirmo reizi tas konstatēts Liepājas novadā pirms deviņiem gadiem. Tas izplatās visai ātri, jo savas gaitas no Balkānu reģiona sācis pirms 30 gadiem un pa šo laiku ir izplatījies pa visu Eiropu. Tam garšo tikai kastaņu lapas.

Uzņēmuma Rīgas Meži pārstāvis Uldis Zommers norāda, ka, par nelaimi, šis kaitēklis, kastaņu raibkode, ļoti ātri pielāgojies pie mūsu vēsajiem laikapstākļiem, kaut gan nācis no dienvidiem. Taču kastaņām tas nodara lielu skādi – tās pat var nokalt.

Lai tas nenotiktu, nobirušās kastaņu lapas noteikti būtu jāsavāc, jāsadedzina vai jākompostē, tādējādi kaitēkļiem neizdosies pārziemot un izplatīties tālāk, taču parasti tas netiek darīts. Paši koki gan neesot jāzāģē.

Video

0 Komentāru