Eksperti iesaka izvēlēties tīrākas un drošākas ūdenstilpes

0 Komentāru

Līdz ar karstā laika atgriešanos iedzīvotāji atkal meklē veldzi pie ūdens, taču reti kurš iedomājas pārbaudīt peldvietu ūdens kvalitāti, ko var ātri noskaidrot Veselības inspekcijas mājaslapā. Izrādās, ka Rīgā visnetīrākais ūdens ir Lucavsalā, kur fekālais piesārņojums ir pat 16 reizes augstāks nekā Vakarbuļļu pludmalē, stāsta TV3 Ziņas.

Lai gan Rīgā atļauts peldēties visās ūdenstilpēs, pamatīgi atšķiras fekālā piesārņojuma apmērs – pat 15 reizes. TV3 Ziņas skaidro, kur ir tīrākās, kur netīrākās pludmales.

Starp Rīgas peldvietām tieši Lucavsalā ir visnetīrākais ūdens, bet kopumā situācija nav tik slikta – te drīkst peldēties, bet jābūt piesardzīgiem.

Veselības inspekcija veic peldvietu ūdens kvalitātes pārbaudes 57 oficiālajās peldvietās Latvijā. Ūdens paraugos laboratorijā tiek noteikti divi mikrobioloģiskie rādītāji – zarnu nūjiņas jeb E.coli un zarnu enterokoki, to koncentrācija ūdenī. Šie rādītāji kalpo par indikatoriem iespējamā fekālā ūdens piesārņojuma atklāšanai, kas var saturēt slimības izraisošās patogēnās baktērijas un vīrusus.

Jūlijā Rīgā vistīrākā bija Vakarbuļļu pludmale, Daugavgrīva, Bābelītes ezers un Vecāķi, bet netīrākā – Rumbulas peldvieta, kā arī Lucavsalas peldvieta un līcis. Līcī E.coli piesārņojums bija 16,6 reizes lielāks nekā Vakarbuļļos. Taču pat Lucavsalā tas ir tikai 25% apjomā no kritiskā baktēriju skaita uz mililitru, lai eksperti sāktu bažīties, vai nevajadzētu ierobežot peldēšanos riska grupām – bērniem, cilvēkiem ar alerģiju.

”Šie cipari ir lielāki nekā neskartos ezeros, jūrā, bet upēm ir raksturīgi notekūdeņi, kaut vai attīrīti tiek ieplūdināti. Un Daugavai ir raksturīgi, ka visi notekūdeņi, kas ir pa straumi augšpus, tiek pieplūdināti un skar šīs Rīgas teritorijā esošās peldvietas,” skaidro Veselības inspekcijas Vides veselības nodaļas priekšnieks Normunds Kadiķis.

Taču Veselības inspekcija mierina, ka ūdens kvalitāte ir laba un peldēties var. Paraugus ņem reizi mēnesī, šie dati atjaunoti reizi mēnesī. Dienas vidū Lucavsalā atpūtnieku netrūkst, taču reti kurš ir aizdomājies, kāda šeit īsti ir ūdens kvalitāte.

”Godīgi sakot, nav ne jausmas! Pirmo reizi esam šeit, parasti jūrā peldamies. Būs auksts! Vai tīrs – nezinu,” stāsta atpūtniece Lolita.

Bērnu slimnīca šomēnes minēja, ka netīro ūdeņu un bojāto ēdienu dēļ pieredzēts nenormāli augsts mazo pacientu pieplūdums, kas saslimuši ar zarnu infekcijām. Pagājušās nedēļas izskaņā samazinājies pacientu skaits. Ja iepriekš ziņoja pat par 260 pacientiem dienā, tad šīs nedēļas beigās slimnīcā ārstējās 150 mazuļu, 25. jūlijā 142 bērni vērsās pēc palīdzības.

”Tomēr šis skaitlis joprojām vasaras mēnešiem ir ļoti augsts, ierasti vasarā ir lielāks traumu skaits, bet infekciju slimības ir būtiski mazāk nekā šajā vasarā,” stāsta BKUS Komunikācijas daļas vadītāja Dace Zaldāte-Rozentāle.

Bažas rada fakts, ka šonedēļ karstums atgriezīsies, tādēļ vecākiem jāpievērš īpaša uzmanība, lai atpūta nebeidzas ar bērna saslimšanu.

0 Komentāru