Eksperti ceļ trauksmi par bērnu atkarību no mobilajām ierīcēm

Komentāri

Aizliegt lietot mobilās ierīces vai atļaut? Šādu jautājumu uzdot gandrīz katrs vecāks, kura bērns ir pusaudžu gados. Reālas alternatīvas viedtālrunim, kas būtu tikpat interesants kā šī ierīce, patlaban nav, secina psihoterapeiti.

Risks kļūt atkarīgam no mobilajām ierīcēm Latvijā ir ļoti liels – īpaši bērniem un pusaudžiem, pauž eksperti.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Piemēram, Milēnai ir 14 gadi, un viņa ir aktīva viedtālruņa lietotāja. Vasarā pusaudze mobilo telefonu lieto gandrīz neierobežoti, lai gan vecāki meitas rokās viedtālruni gribētu redzēt retāk.

Viedtālruņa lietotāja Milēna:
Ja mamma aizliegtu lietot šo telefonu? Nē, es neesmu tam gatava, jo tālrunis aizņem ļoti lielu daļu no manas dzīves. [..] Ar viedtālruņa palīdzību mēs ar draugiem fotografējamies un pēc tam liekam fotogrāfijas sociālajos tīklos.

Bērna un pusaudža atrašanās interneta vidē un sociālajos tīklos ir mūsdienu prasība, nenoliedz arī eksperti. ”Ja bērns nav sociālajos tīklos, viņš izkrīt no aprites,” atzīst arī psihoterapeite Dace Caica.

”Viņš nevar piedalīties sarunā ar klasesbiedriem, tur [sociālkajos tīklos – red.] ir jābūt, taču esmu par ierobežošanu, jo katram vecumam ir piemērots savs informācijas apjoms. Es vērstu vecāku uzmanību, ka ir nepieciešami satura filtri,” norāda psihoterapeite Dace Caica.


Psihoterapeite Dace Caica:

Tagad sāksies skola, bērni līdz 4 – 5 vakarā, kamēr vecāku vēl nav mājās, būs vieni paši dzīvokļos. Viņi patiešām apskata informāciju, kas viņiem nav piemērota.

Galvaspilsētā notiek bezmaksas nodarbības, kuru laikā bērniem un pusaudžiem iemāca samazināt laika pavadīšanu datorā un viedtālruņos. Ir pat izdomāta veselīga viedtālruņa lietošanas formula izklaides pasākumiem – tādiem kā ”sērfošanai” internetā un citiem. Proti, bērna vecums ir jāreizina ar trīs. Piemēram, ja pusaudzim ir 14 gadi, tad tādai izklaidei jāvelta 42 minūtes diennaktī.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl