Eksperti brīdina par satraucošu tendenci – jauniešu vidū popularitāti iemantojis jauns atkarību veids

8 komentāri

Jauniešu vidū nelāgu popularitāti iemantojis jauns atkarību veids, – alkoholu un smēķēšanu nomainījusi recepšu medikamentu lietošana.

Neadekvāta nomierinošo preparātu lietošana ir problēma, ar ko Rietumeiropā jau ilgstoši saskaras plašā mērogā. Sagaidāms, ka Latvijā šī sērga vēl tikai izplatīsies, tāpēc eksperti mudina pievērst uzmanību jauniešu uzvedībai.

Speciālisti norāda uz jaunu, satraucošu tendenci pusaudžu atkarību problēmās – šobrīd popularitātes vilni, īpaši Rīgas centra skolās, piedzīvo recepšu medikamentu “Xanax” lietošana. Līdz galam neskaidrs arī, kur un kā jaunieši šīs zāles iegūst, ņemot vērā, ka tās izrakstīt var tikai ārsts.

Nesen darbu sācis Bērnu slimnīcas fonda izveidotais resursu centrs pusaudžiem, kuri pārlieku aizraujas ar atkarību izraisošām vielām vai nodarbēm. Pieteikumi ļauj izdarīt jau pirmos secinājumus par atkarību slazdiem, kuros iekrīt mūsdienu jaunieši. Četriem no pieciem pusaudžiem, kuri pieteikti jaunajai atkarību programmai, ir mobilo telefonu atkarības risks, katrs otrais pārlieku aizraujas ar datoru, bet katrs trešais ir sācis smēķēt.

Nils Konstantinovs
Bērnu slimnīcas fonda Pusaudžu resursu centra mentors

Līdzīgi situācija kā Eiropā, tādā ziņā, ka jaunieši mazāk nodarbojas ar tām lietām, ar ko iepriekšējās paaudzes, – ar alkoholu, pīpēšanu un dažādām narkotikām, un aizvien vairāk tās “izklaides” atrod datoros, mobilajos telefonos, modernos aizraušanos veidos.

Vecākiem uzmanība būtu jāpievērš tam, ka aizvien vairāk zēniem rodas ēšanas traucējumi, piemēram, anoreksija, kas agrāk bija izteikta meiteņu problemātika. Savukārt tuvākā nākotnē var prognozēt pieaugošu recepšu medikamentu popularitātes vilni, kāds šobrīd novērojams arī citviet pasaulē. Šobrīd alprazolama jeb” Xanax” lietošanu aizraujas galvaspilsētas jaunieši.

“Šī konkrētais zīmols šobrīd ir populārs, tas ir nomierinošs līdzeklis, un speciālisti to saista ar faktu, ka bērniem objektīvi pieaug spriedze, – spriedze pieaug skolās, spriedze pieaug sabiedrībā, un tas ir veids, kā viņi mēģina mazināt šo stresu, lietojot šo medikamentu. ir dažādi ceļi, kā viņi to iegūst – pārsvarā tas tiek iegūts internetā,” norāda Konstantinovs.

Speciālisti norāda, ka atkarību parādīšanās liecina par dziļākām problēmām, ar ko pusaudži netiek galā – vai ģimenēm vai ar skolas biedriem. Speciālisti vecākiem iesaka pievērst uzmanību tam, lai ar bērnu nepārtrūktu savstarpējā komunikācija.

Nils Konstantinovs
Bērnu slimnīcas fonda Pusaudžu resursu centra mentors

Parasti šo vielu vai datoru lietošana liecina par emocionālām problēmām, tas ir pirmais, uz ko vēršamies, tāpēc varbūt arī nav tik svarīgi, kādas tieši vielas vai dators. Svarīgi ir tas, ka redzam, – apakšā ir kāda emocionāla problēma.

Starpdisciplināra speciālistu komanda bez maksas pusaudžiem sniedz mūsdienīgu, ārvalstu pieredzē un uz pierādījumiem balstītu palīdzību, kas pārņemta no britu pusaudžu atkarību mazināšanas programmas.

Liene Dambiņa
Bērnu slimnīcas fonda vadītāja

Programma balstās ļoti individuālā palīdzībā. Mēs redzēsim katra konkrētā jaunieša situācijā, cik intensīva viņam ir nepieciešama palīdzība, kādiem speciālistiem būtu jāiesaistās palīdzības sniegšanā, jo dažiem bērniem varbūt tas būs narkologs, dažiem – psihiatrs, dažiem varbūt tās būs grupu nodarbības. Tas nepieciešamais atbalsts būs ļoti dažāds, un tā intensitāte atkarīga no katra konkrētā jaunieša situācijas.

Jau pirmajās dienās aizpildītas teju visas pusaudžu resursu centra pilotprojektā paredzētās 40 vietas. Tiesa, pēc palīdzības vai padoma resursa centrā vērsušies krietni vairāk vecāku, kuri uztraucas par saviem pusaudža vecuma bērniem.

Dambiņa norāda: “Šobrīd maksimālais programmas ilgums ir seši mēneši, bet pasaules pieredze liecina, ka dažkārt tās tiešām ir tikai dažas konsultācijas, kas vajadzīgas. Var pietikt arī ar mēnesi un tad mēs sniegsim informāciju, ka ir atkal jaunas vietas. Bet vienalga mēs iedrošinām vecākus, pašu jauniešus, skolotājus, skolu psihologus, – ja viņiem liekas, ka ir problēma un ir nepieciešams atbalsts, tad konsultāciju mēs centīsimies neliegt nekādā gadījumā.

Dalība resursu centra atkarību programmā ir brīvprātīga, pašiem jauniešiem ir jāvēlas saņemt palīdzību. Šobrīd  pieteikties atbalsta programmā var tikai rīdzinieki, taču nākamgad šādus centrus iecerēts izveidot arī reģionos.