Eksperti atsakās sadarboties ar “oligarhu sarunu” komisiju

2 komentāri

Ar asiem strīdiem, paceltām balsīm un, šķiet, bezcerības sajūtu pirmdien, 6. novembrī, turpinājās “oligarhu lietas” parlamentārās izmeklēšanas komisijas darbs.

Izrādās, neviens no komisijas vadītājas Ingunas Sudrabas aicinātajiem juristiem, Satversmes ekspertiem uz komisijas sēdi nākt nevēlas. Vienīgais brīvprātīgais jurists, kurš uz sēdi ieradās, bija kādreizējais Augstākās tiesas priekšsēdētājs Gvido Zemribo.

Uz iztaujāšanu gan ieradās kādreizējais laikraksta “Diena” vadītājs Uldis Salmiņš, kurš nesen publicēja grēksūdzi par savu pieredzi, strādājot pie tā dēvētajiem oligarhiem.

Komisijas vadītāja saņēmusi atteikuma vēstuli no Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes Valststiesību zinātņu katedras, – tā nevarēs deleģēt nevienu pārstāvi resursu trūkuma dēļ, kā arī saistībā ar to, ka tās pārstāvji ieņem arī tiesnešu amatus. Atteikumu paudusi arī Rīgas Stradiņa universitāte, jo tai neesot ekspertu šajā sfērā. Juristu vēlme norobežoties saniknoja komisijas locekli Mārtiņu Šicu.

Mārtiņš Šics
Saeimas deputāts (LRA)

Komisija ļoti laicīgi ziņoja katedrai, un ir pateikts, – mēs jūs necienīsim, nepakļausimies. Manuprāt, nākamais ir atvest ar policiju, jo tas pieklājīgais jau ir izgājis.

Komisija aicināja runāt pieaicināto advokātu Gvido Zemribo, kura atbilstību šai tēmai apšaubīja Andrejs Judins.

Andrejs Judins
Parlamentārās izmeklēšanas komisijas loceklis

Necieņas izrādīšana ir Zemribo kunga aicināšana. Pirms aicināt, jāpasaka, ar ko cilvēks nodarbojas, jurista vārdā jūs varat redzēt viņa publikācijas.

Zemribo par šo repliku apvainojās un jau gribēja iet prom, bet pārējo komisijas locekļu pierunāts, aptuveni stundu klāstīja savus uzskatus par Latvijas tieslietu sistēmu, uzskatot, ka “oligarhu sāga” ir uzpūsts burbulis, kuru radījuši “skribenti”.

Gvido Zemribo
Pieaicinātais eksperts

Tas, protams, skaisti skan, – nozagt valsti. Tas ir absurds, kā var valsti nozagt? Kādam žurnālistam iepaticies, aizgājis. Tāda jēdziena jurisprudencē nav.

Nākamais runātājs bija kādreizējais “Dienas” vadītājs Uldis Salmiņš. Viņš uzmanības starmešos nonāca, “oligarhu sāgas” kontekstā publicējot savu blogu, digitālu grēksūdzi par laiku, kad viņu mēģināja iespaidot, lai veiktu izmaiņas “Dienas” sastāvā un redakcionālajā politikā.

Salmiņš savās atbildēs bija izvairīgs, akcentējot, ka viņa rīcībā nav konkrētu faktu, vien atmiņas un interpretācijas par tā laika notikumiem. Judins rosināja uz kādu no nākamajām sēdēm aicināt bijušo Valsts prezidentu Zatleru. Komisijas vadītāja Sudraba sacīja, ka ar Zatleru sazinājusies, šomēnes viņš ir ārpus Latvijas un uz komisiju nāks runāt decembrī.

2 komentāri