Eksperti atbild, kāpēc pret Covid-19 vakcinētajiem jālieto sejas maskas

13 komentāri

Kāpēc vakcinētajos darba kolektīvos vakcinētajiem cilvēkiem savā starpā tagad ir jālieto mutes un deguna aizsegs, un kāpēc tie jālieto arī drošā jeb ”zaļā režīma” kultūras pasākumos? Šo jautājumu aktualizē daļa pret Covid vakcinēto. Epidemiologi darba devēji TV3 Ziņām skaidroja, kāpēc šāda prasība nepieciešama un kā viņi to uztver.

Pat ja viss darba kolektīvs 100% ir vakcinēts pret Covid-19, mutes un deguna aizsegs ir jālieto, jo arī vakcinētās personas izplata vīrusu. Ja vakcinētais darbinieks vīrusu iegūst no vakcinētā kolēģa, kuram, pateicoties potei, var nebūt saslimšanas simptomu, tad risks rodas ārpus darba.

Lasi vēl – Aptauja: Portāls Skaties.lv aicina izteikt viedokli par jaunajiem ierobežojumiem

Ārpus darbavietas var būt nevakcinētie cilvēki, kuriem slimības gaita inficēšanās gadījumā var noritēt smagi. Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC) saka, ka, ja sejas maska var apturēt kaut viena vakcinētā cilvēka nekļūšanu par Covid-19 pārnesēju līdz nepotētajiem, tas jau ir ieguvums.

Ilze Arāja
Slimību profilakses un kontroles centra pārstāve

“Saslimstības rādītāji kopumā ir ļoti augsti, līdz ar to mēs nevaram skatīties kategorijās – šī ir droša vide, šī ir nedroša vide. Cilvēks pārvietojas sabiedriskajā transportā, dodas uz veikalu. Tās ir “sarkanās zonas”, un mēs nezinām, kāds ir blakus esošais cilvēks – vakcinēts vai nevakcinēts. Tas jau nav tikai māja un darbs, ir papildu aktivitātes, kurp dodas.”

Latvijas Darba devēju konfederācija, kas pārstāv vadošos uzņēmumus, par svarīgu tomēr uzskata parādīt priekšrocības vakcinētiem darba kolektīviem, un sejas masku nelietošana varēja būt viena no tām. Turklāt darba devēji apzinājuši riskus un tos novērsuši, piemēram, attālums starp darbiniekiem, telpu vēdināšana.

Līga Menģelsone
Latvijas Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektore

“Tieši darba devējs, kas ir visvairāk ieinteresēts drošas vides nodrošināšanā, tomēr var definēt savus iekšējos noteikumus un izlemt, kurā brīdī šī maska ir obligāti vajadzīga un kurā brīdī ne. Ja cehā strādā daži cilvēki un viņi atrodas tālu viens no otra, tomēr nē. Tās joprojām ir debates ar Veselības ministriju.”

Uzņēmēji neesot vieglprātīgi pret epidemioloģiskajiem drošības nosacījumiem, jo tas var tieši un konkrēti “iesist” pa viņu kabatu.

Lasi arī:

Līga Menģelsone
Latvijas Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektore

“Ja kaut kas notiek ar slimības parādīšanos uzņēmumā, tad viņi riskē ārkārtīgi daudz – ar pasūtījumiem, eksportu, darījumiem. Neviens negrib to pieļaut. Darba devēji ir izpildījuši mājasdarbus, lai nepieļautu ne dīkstāvi, ne citu cilvēku apdraudēšanu.”

Sociālantropologs Klāvs Sedlenieks, kurš bija padomnieks arī valdības Covid-19 krīzes grupā, uzskata, ka vakcinētie cilvēki neuztver prasību par sejas masku valkāšanu darbavietās kā apgrūtinājumu, bet to racionalizē kā sabiedrības veselībai nepieciešamu. Problēma drīzāk esot tajā, ka valdība nebrīdināja laikus, ka, pasliktinoties Covid-19 izplatības rādītājiem, arī vakcinētajiem jārēķinās ar papildu pienākumiem.

Klāvs Sedlenieks
sociālantropologs

“Pasakot šodien, ka “no rītdienas jūs vairs nevarēsiet darīt atsevišķas lietas, bet visu laiku teicām, ka tā nebūs, bet tagad esam mainījuši savas domas”, tas būtu bijis riskants solis. Sabiedrību nepieciešams sagatavot. Jau kopš septembra vajadzēja teikt, ka varētu būt diezgan stingri ierobežojumi. Tad tā iespējamība, ka cilvēki šos ierobežojumus pieņems, būtu lielāka.”

Pret Covid-19 potētie izjūt arī citas neērtības ārkārtējās situācijas laikā – ēdināšanas vietas nestrādā ilgāk par plkst. 21.00, slēgti naktsklubi un iekštelpu izklaides vietas, nedēļas nogalēs nestrādā tirdzniecības centru veikali, kas nav pirmās nepieciešamības preču veikali.
13 komentāri