4 komentāri
Eksperti aicina neuztraukties par BBC filmā ilustrēto Krievijas iebrukumu Latvijā
Foto: LETA/AFP

Britu raidsabiedrības BBC radītā televīzijas filma, kas vakar nonāca uz ekrāniem, izraisījusi plašu rezonansi sabiedrībā. Daudziem filmā redzētais – Krievijas iebrukums Latvijas teritorijā – liek sajusties neomulīgi un uzdzen šaubas, vai tiešām tā var notikt arī realitātē? Politiķi un eksperti Latvijā steidz mierināt, ka filmas sižetam nav nekāda sakara ar patieso drošības situāciju, savukārt Krievijas vēstnieks paziņojis, ka filma ir klaja provokācija.

BBC televīzijas filma iesākas ar dramatiskiem notikumiem, kas risinās Latgalē. Ar valsti nepamierināti Daugavpils iedzīvotāji, krievvalodīgie, sāk rīkot protestus, pilsētā izceļas kautiņi starp atšķirīgi domājošām sabiedrības daļām. Ielās valda haoss. Tiek gāzta vietējā pašvaldība un varu pārņem separātisti, kam pie krūtīm piespraustas Georga lentītes. Vardarbība, nekārtība un spriedze pieņemas spēkā. Separātistiem talkā ierodas ”zaļie cilvēciņi” no austrumu kaimiņvalsts. Galu galā, Krievijas armija atklāti iebrūk Latvijas teritorijā. Tālāk seko Rietumu stratēģu taktiskie aprēķini – kā rīkoties NATO? Lielbritānija un ASV steidz Latvijai palīgā, un izceļas atomkarš.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Foto: BBC filmā redzamie kadri acīmredzami atgādināja Krimas aneksiju un kara sākumu Doņeckā

Filmas sižets plaši apspriests publiskajā telpā, vieni satraucas par šāda scenārija īstenošanos arī dzīvē, citi – filmu sauc par fikciju. Arī bijušais Satversmes aizsardzības biroja vadītājs, tagadējais prezidenta padomnieks Jānis Kažociņš filmu skatījies ar patiesu interesi – arī tādēļ, ka personiski pazīst daļu no tajā redzamajiem ekspertiem. Viņam filma vairāk atgādinājusi intelektuālu vingrinājumu, bet tās saskarsme ar realitāti esot pastarpināta. Tā esot kara spēle, kas izspēlēta uz mata kā nesen notikušie procesi Ukrainā: ”Lielā starpība ir tā, ka pēc Ukrainas Donbasa gadījumiem NATO ir brīdināta, mūsu pašu bruņotie spēki un iekšlietu struktūras ir brīdinātas, un tas nebūtu tāds pārsteigums kā Donbasā. Un otra lieta – to gan šī filma ļoti spilgti ilustrē – ka mēs esam daļa no NATO, un tur nemaz nebija ne runa par to, ka mūs varētu neatbalstīt!”

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs filmas scenāriju sauc par nereālu: ”Lai arī filma ir absolūta teoretizēšana, tā ir izsaukusi pārāk lielu ažiotāžu, kas noteikti patīk filmas veidotajiem. Es aicinātu nepārspīlēt ne tās nozīmi, ne arī tos scenārijus un darīt pašiem savus mājasdarbus, runājot par ilgstošu NATO sabiedroto klātbūtni Baltijā un aizsardzības budžeta palielināšanu.”

Savukārt, Saeimas deputātu Juri Viļumu, kurš ir īstens Latgales patriots, filma aizskārusi. Tajā parādītas pārāk daudz aplamu lietu, piemēram, separātiski noskaņotu iedzīvotāju masas; Viļums par cūcību sauc arī Latgales karoga sasaisti ar prokremliskām idejām: ”Karogs tika parādīts ļoti neglaimojošā gaismā – kā kaut kāds separātistu simbols, bet tam karogam nav ne mazākās saistības ar tādām idejām! Tieši otrādi, karogs radīts, lai stiprinātu Latgales reģionālo identitāti un kopības sajūtu Latvijas valstij.”

Savukārt Krievijas vēstnieks Latvijā, Aleksandrs Vešņakovs, filmu nodēvējis par bīstamu provokāciju, ar mērķi nomelnot Krieviju un iesaistīties informācijas karā. Bet Krievijas prezidenta Vladimira Putina preses sekretārs kritizējis filmas kvalitāti un paziņojis, ka to nav vērts skatīties.

Video

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

TOP produkti, ko iesaka eksperti matu kopšanai augustā!

TOP produkti, ko iesaka eksperti matu kopšanai augustā!

Vasara šogad Latvijā nav bijusi tā svelmainākā, taču tas nenozīmē, ka Taviem matiem nav nepieciešama īpaša – vasaras sezonas – kopšana. Galvasrota jāpasargā gan no ultravioletā starojuma, gan vēja ietekmes. Aplūko ekspertu ieteikumus – kādus produktus labāk izmantot, lai sasniegtu vislabāko rezultātu!

Lasi vēl