Eksperte skaidro, vai sliktā graudu raža ietekmēs miltu un miltu izstrādājumu cenu Latvijā?

0 Komentāru
Eksperte skaidro, vai sliktā graudu raža ietekmēs miltu un miltu izstrādājumu cenu Latvijā?
RŪDOLFS KRIEVIŅŠ, TV3 ZIŅAS

Šā gada sliktā graudu raža nekādā mērā neietekmēs miltu un miltu izstrādājumu cenu Latvijā, tomēr pārtikas cenām kopumā vēl aizvien tiek prognozēts kāpums, aģentūrai LETA atzina Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra vadītāja Ingūna Gulbe.

Viņa apstiprināja, ka līdz ar laikapstākļu ietekmi šogad ir gan zemāks graudaugu ražas apjoms, gan kvalitāte, tostarp lielākoties problēmas ir ar graudu tilpummasu. “Lielākoties lauksaimnieku raža ir uz robežas – ir satraukums vai vispār izpildīsies tilpummasas rādītājs kvalitātē,” komentēja Gulbe.

Vienlaikus viņa sacīja, ka Latvijā graudi tiek saražoti vairāk nekā tiek patērēti, tādējādi liela daļa tiek eksportēta par pasaules cenām.

“Pašlaik cenas ir augstākas nekā pagājušajā gadā – gan graudu, gan arī pēc tam maizes un miltu cenas pieaugs,” skaidroja Gulbe, piebilstot, ka cenu kāpums gaidāms visai pārtikai, ko lielākoties ietekmēs nevis šī gada ražas specifika, bet gan citi nozarei būtisku pakalpojumu sadārdzinājumi – konteineru izmaksas, resursu sadārdzinājumi, cenu kāpums elektrībai, gāzes, un tamlīdzīgi.

Vaicāta vai šī gada raža ietekmēs arī nākamā gada sējmateriāla cenu, Gulbe prognozēja, ka arī sēklas cenu sadārdzinājums būt atkarīgs no pasaules tirgus cenu kāpuma un pieaugošajām izmaksām citos nozarei būtiskos sektoros.

Līdztekus šī gada raža potenciāli būs derīga nākamā gada sējai un tā nebūs jāimportē vairāk nekā citus gadus, jo sēklas atbilstībai ir citi kritēriji, nekā pārtikā izmantojamajiem graudiem.

Jau ziņots, ka Gulbe iepriekš aģentūrai LETA norādīja, ka, ņemot vērā, ka ir paziņots par gāzes un elektrības cenu milzīgu kāpumu, plānoto darbaspēka izmaksu pieaugumu un citus apstākļus, nākas secināt, ka turpmāk sagaidām nevis mērens, bet gan salīdzinoši straujš un šokējošs pārtikas cenu pieaugums.

Gulbe sacīja, ka pasaulē ir augušas labības, eļļas un cukura cenas, kas ir izejviela daudzu pārtikas produktu ražošanai. Pieaugušas ir degvielas cenas un konteineru pārvadājumu izmaksas, kas redzamas produktu cenās veikalu plauktos.

Tāpat ziņots, ka laika apstākļu ietekmē, tostarp lielā karstuma dēļ šogad graudi ir sīki un nokults mazāks ražas apmērs, nekā cerēts, aģentūrai LETA atzina Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) Augkopības nodaļas vadītājs Oskars Balodis.
0 Komentāru