Eksperte: Delta vīruss ir ieskrējies, tam ir sācies “pļaujas laiks”

3 komentāri
Eksperte: Delta vīruss ir ieskrējies, tam ir sācies “pļaujas laiks”
EPA/SCNAPIX

Delta vīruss ir ieskrējies, – tam ir sācies “pļaujas laiks”, 15. septembra preses konferencē par papildu vakcināciju pret Covid-19 imūnsupresētiem iedzīvotājiem atzina Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja Dace Zavadska.

Viņa piebilda, ka arī iepriekš konkrētas slimības dēļ ir zaudēti veseli cilvēki un Covid-19 delta paveids ir skaidrāk izgaismojis slimības radītos riskus. Tāpēc visi cilvēki ir aicināti vakcinēties pret Covid-19, tostarp grūtnieces, kurām ir ļoti augsts risks, inficējoties ar Covid-19.

Viņa teica, ka pret Covid-19 nevakcinētie cilvēki ir ļoti augstā riska grupā inficēties ar vīrusu un arī galvenie vīrusa izplatītāji. Tieši pret vīrusu nevakcinētie cilvēki veicina Covid-19 transmisiju sabiedrībā un rada risku savai veselībai. “Covid-19 vakcīnas joprojām ir tiešām efektīvas pret smagu saslimšanu, pret hospitalizāciju un nāvi, kas ir galvenais iemesls, kādēļ nepieciešamas vakcīnas pret šo infekciju – būtiska veselības kaitējuma novēršanai, ja gadās inficēties ar šo vīrusu,” atgādināja Zavadska, piebilstot, ka minētā kontekstā ir būtiski paplašināt vakcinācijas pret Covid-19 aptveri sabiedrībā kopumā – vakcinēties tiem, kas to līdz šim kāda iemesla dēļ vēl izdarījuši.

Lasi vēl: Semjonovs: Cerības uz pastiprinātu imunitātes veidošanos pēc Covid-19 pārslimošanas neattaisnojas, vienīgais risinājums – vakcinācija

Komentējot patlaban zemo pieprasījumu pēc pirmās un otrās vakcīnas pret Covid-19 devas un to, vai Imunizācijas valsts padome šajā kontekstā neuzskata, ka varētu atļaut saņemt trešo vakcīnas pret Covid-19 devu visiem jau iepriekš pret Covid-19 vakcinētajiem cilvēkiem, kuri paši to vēlas, viņa teica, ka pagaidām tam nav pamatojuma. “Vakcīna ir medikaments, ko nelietojam, kad gribas vai vēlamies, ir jābūt pamatojumam, kas būs labāk, ja to [vakcīnas pret Covid-19 papilddevu] lietosim, piemēram, to saņemot, cilvēks nesaslims ar Covid-19, būs augstāka noturība pret smagu saslimšanu,” sacīja Zavadska, piebilstot, ka atbilžu uz šiem jautājumiem pagaidām nav un tās ir jāsagaida.

Viņa akcentēja, – patlaban nav pierādījumu, ka vakcīnu pret Covid-19 saņēmušajiem, inficējoties ar vīrusu, vidēji smagi vai smagi slimo un ka šiem cilvēkiem būtu nepieciešama hospitalizācija, līdz ar to pagaidām nav pamatojuma jebkuram vakcīnu saņēmušajam vakcinēties atkārtoti. “Joprojām Imunizācijas valsts padomei nav pamatotas informācijas, ka papildu vakcīnas pret Covid-19 deva pārējām sabiedrības grupām būtu pamatota. Šādam lēmuma par papildus devām ir jābūt balstītām  uz ticamiem pierādījumiem, rūpīgu analīzi, adekvātu zinātnisko, klīnisko un epidemioloģisko ainu analīzi,” viņa uzsvēra.

Lasi vēl: Pavļuts: 500 hospitalizēto Covid-19 pacientu robežu pēc prognozēm varētu sasniegt jau septembra beigās

Uz jautājumu, kā cilvēks var zināt, vai viņa organisms ir sniedzis optimālu atbildi uz vakcīnas pret Covid-19 saņemšanu, viņa aicināja uzticēties zinātnei. Par tiem, kuri ir vakcinējušies pret Covid-19, esot pietiekami dati, ka šiem cilvēkiem ir izveidojusies atbildes reakcija. “Ļoti daudz ko parāda reālās dzīves dati – visi vakcinētie cilvēki, ko var redzēt pēc Latvijas statistikas, pat ja saslimt ar Covid-19, saslimst viegli un netiek hospitalizēti, kas parāda, ka viss ir kārtībā,” sacīja Zavadska.

Viņa teica, ka saskaņā ar zinātniskos pierādījumos balstītu informāciju Eiropas Slimību kontroles centra (ECDC), Eiropas Zāļu aģentūras (EZA) un Imunizācijas valsts padomes rekomendācijām patlaban papildu vakcīnas pret Covid-19 deva varētu būt vajadzīga cilvēkiem, kuriem ir ievērojami samazināta organisma imūnās sistēmas funkcionēšana – slimības vai terapijas izraisīta augsta imūnsupresija, lai nostiprinātu standarta vakcinācijas kursa efektivitāti. Šādiem cilvēkiem pēc pirmo divu vakcīnu devu saņemšanas imūnā sistēma tās nomāktības dēļ neatbildēja pietiekami un neizveidojās atbildes reakcija uz vakcīnu.

Starp cilvēkiem, kam varētu būt nepieciešams atkārtoti saņemt vakcīnu, ir cilvēki pēc orgānu transplantācijas, pacienti, kuri ilgstoši saņem dialīzes procedūras, cilvēki ar HIV infekciju AIDS stadijā, HIV pacienti ar asinsrades sistēmas slimībām, onkoloģiskie slimnieki, kuri veic terapiju vai ir nesen to saņēmuši. Tāpat cilvēki, kas saņem hormonterapiju augstās devās un citus medikamentus, kas būtiski nomāc imūnsistēmas darbību. Tomēr pirms lēmuma saņemt atkārtotu vakcīnas pret Covid-19 devu esot jākonsultējas ar savu ārstu.

NVD Vakcinācijas projekta nodaļas vadītāja Eva Juhņēviča teica, ka kopumā Latvijā patlaban ir pietiekams daudzums vakcīnu pret Covid-19 intensīva vakcinācijas pret jauno koronavīrusa tempa nodrošināšanai, lai palielinātu vakcinācijas aptveri kopumā un arī tad, ja tomēr tiktu pieņemts lēmums par visu cilvēku revakcināciju. Cilvēki Latvijā ir aicināti neatlikt lēmumu un doties vakcinēties, jo situācija valstī patlaban ir smaga, izplatoties delta vīrusa paveidam.

Jau ziņots – valdības 7. septembra lēmums paredz Latvijā, līdzīgi kā citviet Eiropā un pasaulē, sākt administrēt trešo vakcīnu devu pret Covid-19. No 15.septembra kā pirmie primārās vakcinācijas kursā papildu vakcīnu devas pret Covid-19 saņems iedzīvotāji ar būtiski novājinātu imūno sistēmu, kuriem primārā vakcinācijas kursā nav izveidojusies pietiekama aizsardzība.

3 komentāri