1 komentārs

Zolitūdes traģēdijas krimināllietā sākas viena no tehniski vissarežģītākajām, bet arī svarīgākajām fāzēm – ekspertu nopratināšana.

Tieši būvekspertu slēdzieni ļāva noteikt vainīgos pie lielākās traģēdijas atjaunotās Latvijas vēsturē, tādēļ paredzams, ka apsūdzētie tos apstrīdēs līdz pēdējam elpas vilcienam.

Plāni pāriet pie jaunas fāzes Zolitūdes traģēdijas lietas iztiesāšanā otrdien, 30. maijā, ātri “izčibēja” – uz sēdi aicinātais eksperts, Rīgas Tehniskās universitātes docents Aigars Ūdris tiesā nebija ieradies. Viņš vadīja policijas eksperimentus par Zolitūdes “Maxima” veikala jumta nestspēju, piemēram, piepildot to ar ūdeni līdz sabrukšanai. Būdams pieprasīts savas jomas eksperts, Ūdris otrdien tiesas vietā bija spiests apsekot sijas un sliedes Pļaviņu HES. Vairāku cietušo pārstāvis tiesā Aldis Gobzems gan prognozēja, ka skandalozi jaunumi tāpat nebūtu izskanējuši.

Aldis Gobzems

Aldis Gobzems
advokāts

Es domāju, ka nekādi pārsteigumi šajā procesā vairs nav sagaidāmi. Aptuveni ir zināms, kāda ir aizstāvības pozīcija, uz kuru pusi velk prokuratūra. Un nu jācer, ka veiksmīgi to procesu izdosies pabeigt pārskatāmā laikā.

Tieši uz ekspertu slēdzieniem policija un prokuratūra balstījās, lemjot, kam jāsēžas uz apsūdzēto sola. Tās bija deviņas, pārsvarā tieši ar veikala būvniecību saistītas personas, sākot no arhitekta un beidzot ar būvuzraugiem. Un apsūdzēto aizstāvji nepiekrīt, ka šajā lietā jau viss būtu skaidrs. Piemēram, būvinženiera Ivara Sergeta advokāts Artūrs Zvejsalnieks prognozēja, ka tagad visskaļāk sevi debatēs pieteiks nevis juristi, bet gan viņu aizstāvamie, kuriem ir tehniskās zināšanas, lai izprastu un apstrīdētu ekspertu slēdzienus.

Artūrs Zvejsalnieks
advokāts

Interesantākā sadaļa, protams, būs tā, kur ekspertiem uzdots jautājums – kurš atbildīgs? Nu tas nav ekspertīzes objekts, par to ekspertīzes neveic, tas jānoskaidro tiesai un izmeklēšanai, bet tāda ekspertīze lietā ir. Nu tā sadaļa noteikti būs ar vislielāko diskusiju starp procesa dalībniekiem un ekspertiem.

Būvekspertu pratināšana varētu sākties nākamajā tiesas sēdē. Ja izdosies noturēties pie līdzšinējā tempa, Zolitūdes traģēdijas lieta līdz spriedumam varētu nonākt jau šogad. Visiem apsūdzētajiem ir tiesības pieaicināt savus lieciniekus un iesniegt pierādījumus – tas procesu var pamatīgi ievilkt.

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl