Ekskluzīvs ieskats Latvijas Pasta marku kolekcijā

Pievienot komentāru

Šajā nedēļā visās Pasaules pasta savienības dalībvalstīs, tostarp arī Latvijā, tiek svinēta Pasaules pasta diena. Tas ir liels notikums visiem pastmarku kolekcionāriem. Izrādās markas kolekcionē un mainās ar tām ne tikai individuāli filatēlisti, bet arī Latvijas Pastam ir dažādu valstu marku kolekcija.

Latvijas Pasts ik gadu izdod no 25 līdz 30 jaunām pastmarkām. Tās visas nonāk pie dažādu valstu kolekcionāriem, tai skaitā arī dažādu valstu pasta filatēlijas departamentos. Kopš 1918. gada arī Latvijas Pastam ir tā dēvētā jaunā un vecā pastmarku kolekcija. Senākās 1918. gada markas, kas papīra taupības dēļ drukāta uz kartes aizmugures, vidū ir saule. Sākotnējo marku attēlos pārsvarā ir redzama Latvijas Valsts simbolika, ir arī Herberta Cukura lidojumam uz Āfriku veltīta marka, līdz albums noslēdzas ar nacistiskās Vācijas okupācijas laikā izdotām markām. Kopumā pirmās Latvijas marku kolekcija sastāv no teju simts albumiem. Pēc otrā pasaules kara par kolekciju ilgu laiku nebija nekādu ziņu.

Edmunds Bebrišs
Latvijas Pasta vērtszīmju un filatēlijas departamenta direktors

To neviens nezināja, kur viņa ir palikusi, jo bija tāds pieņēmums, ka ir gājusi bojā. Par laimi atradās un šobrīd ir Latvijas Pasta īpašumā.

Izrādījās, ka pirms kara laika Latvijas Pasta marku kolekcija glabājās Vācijā un tikai 90-o gadu beigās nonāca atpakaļ Latvijā. Šī kolekcijas daļa novērtēta par divarpus miljoniem eiro.

Edmunds Bebrišs
Latvijas Pasta vērtszīmju un filatēlijas departamenta direktors

Šī kolekcija sastāv no divām daļām, ir šī pirmskara kolekcijas daļa un ir arī otra kolekcijas daļa, ko mēs saucam par jauno daļu, kas tiek kolekcionēta no deviņdesmitajiem gadiem. Šī otrā daļa arī ir pietiekami vērtīga, tā ir tuvu pie piecsimt tūkstošiem eiro vērta, tātad kopā šīs kolekcijas vērtība ir apmēram trīs miljoni eiro.

Kopumā Latvijas pasta marku kolekcija satilpst 300 šādos albumos. Drīzumā kolekciju papildinās vēl viena Latvijā izdota marka. Tā ir reformācijas piecsimtgadei veltīta marka, pārdošanā tā nonāks 27. oktobrī.

 

Lasi vēl