Ekonomikas ministrija prognozē: Tuvāko piecu gadu laikā Latvijā pietrūks 35 000 darbinieku

24 komentāri
Ekonomikas ministrija prognozē: Tuvāko piecu gadu laikā Latvijā pietrūks 35 000 darbinieku
Edijs Pālens / LETA

Jau 40% uzņēmēju Latvijā apgalvo, ka viņiem ir grūti sameklēt darbiniekus. Darba roku trūkst jau tagad, tāpēc dzimstības pieaugums kaut kad nākotnē vai aizbraucēju iespējamā atgriešanās problēmu neatrisinās.

Mums pašiem to nemanot, Latvija jau tagad ir palikusi pustukša, – 40% uzņēmēju sūdzas par grūtībām atrast darbiniekus. Ekonomikas ministrija prognozē, ka jau tuvākajos piecos gados Latvijā pietrūks 35 000 darbinieku. Absolūtais vairākums no viņiem, – ar ražošanu saistītās jomās, kā mašīnbūve un lauksaimniecība.

Risinājums tiek meklēts esošo bezdarbnieku pāraudzināšanā, kas varētu aizpildīt aptuveni trešo daļu no iztrūkuma, un viesstrādniekos, kam jānosedz pārējais, līdz algas būs tik labas, lai mājup sāktu braukt emigranti. Tādēļ valdība tagad plāno atvieglot viesstrādnieku ievešanu Latvijā.

Tas gan liek jautāt – cik, no kurienes un kādās profesijās? Šobrīd absolūtais vairākums viesstrādnieku nāk no bijušās Padomju Savienības, kuru vieno krievu valoda. Jau desmitkārt mazāk viesstrādnieku ir no tādām eksotiskākām valstīm kā Indija vai ASV.

Lai arī ierēdņi cer uz augsti kvalificētiem iebraucējiem kā programmētāji, ārsti un inženieri, šobrīd lielais vairums ir vienkārši šoferi tālbraucēji.

Vai Latvijas nākotne ir iespējama bez ārvalstu darbaspēka un cik lielā apjomā tam jāļauj ieplūst, skatieties TV3 Ziņu sagatavotajā sižetā!