Ej balsot: ievēlēt savu pašvaldību nozīmē arī izvēlēties sociālo pabalstu apmēru

1 komentārs
Ej balsot: ievēlēt savu pašvaldību nozīmē arī izvēlēties sociālo pabalstu apmēru
Foto: LETA

Sociālā palīdzība ar dažādiem naudas un materiālajiem pabalstiem un pakalpojumu atlaidēm dominē partiju priekšvēlēšanu solījumos centienos iegūt vēlētāju balsis. Lai arī daudzas priekšvēlēšanu programmas ir ļoti populistiskas un rada jautājumus, kur domes ņems tam vēlāk naudu, tomēr pašvaldībām tik tiešām ir plašas iespējas tērēt naudu sociālajai jomai.

Ne valstij, bet tieši pašvaldībām ir vislielākā ietekme uz sociālās palīdzības un tās apmēru sniegšanu iedzīvotājiem, tādēļ došanās balsot vēlēšanās ir ļoti nozīmīga. Likums par pašvaldībām paredz, ka to pienākums ir rūpēties par maznodrošinātām ģimenēm un sociāli mazaizsargātām personām, pensionāriem, bāreņiem un bez vecāku gādības palikušajiem bērniem, bezpajumtniekiem. Tas nozīmē – dažādi pabalsti, sociālie un psihosociālie pakalpojumi.

Pašvaldības ir atbildīgas arī par valsts noteiktā pabalsta – garantētā iztikas minimuma – izmaksu trūcīgajām personām. Un te pašvaldības sāk izrādīt savu turību. Lai arī valsts noteikusi 49,8 eiro kā garantētā iztikas minimuma slieksni, tomēr daudzas pašvaldības maksā krietni vairāk. Arī maznodrošinātā statusa saņēmējiem ir atšķirīgs labumu grozs.

Tāpat pašvaldībām ir jāsniedz palīdzība iedzīvotājiem mājokļu problēmu risināšanā – ierāda telpas, procentuāli sedz īres un komunālo pakalpojumu rēķinus. Laukos, piemēram, bezmaksas piegādā malku. Pašvaldības ir brīvas papildināt šo sarakstu, un ir tādas, kur iedzīvotājiem apmaksā skursteņu pārbaudi un to tīrīšanu, tāpat sedz ūdens skaitītāju uzstādīšanas izmaksas.

Savukārt sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likums paredz, ka pašvaldībām ir jāpalīdz segt iedzīvotājiem sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojumu izmaksas.

Pēdējā laikā gan ļoti būtiski palielinās pašvaldību izdevumi, tā sauktajām, brīvajām iniciatīvām jeb pašvaldības ieviestajiem sociālajiem pabalstiem. Tos lielākoties piešķir nevis personām ar zemiem ienākumiem, bet gan – balstoties uz sociālo statusu. Visizplatītākie ir bērnu piedzimšanas pabalsti, atlaides sabiedriskajā transportā, brīvpusdienas skolēniem arī vecākajā klašu grupās, pabalsts ēdināšanas izdevumu apmaksai daudzbērnu ģimenēm. Tāpat pašvaldību brīvprātīgo iniciatīvu izdevumos ir pabalsti atkarības ārstēšanai un rehabilitācijai, pabalsts tuberkulozes slimniekiem, politiski represētiem, pabalsts personām pēc brīvības atņemšanas, naudas summa apaļajās jubilejās, pabalsts pirmklasniekam un absolventam. Šajās pašvaldību vēlēšanās atsevišķas partijas cenšas uzrunāt pensionārus, solot tiem naudas čekus veselības aprūpei.

Labklājības ministrijas dati rāda, – pašvaldību izlietotā summa šādām brīvprātīgajām iniciatīvām ir no 14 līdz 16 miljoniem eiro gadā.

Video