Eiropas Parlaments apstiprina atgriešanos pie vecā sadzīves tehnikas energomarķējuma

Komentāri

Eiropas Parlaments lēmis, ka pašreiz izmantotā sadzīves tehnikas marķējuma sistēma kļuvusi patērētājiem mulsinoša. Daudziem pircējiem galvu jauc daudzās pluszīmes, tās visā Eiropā tiks aizstātas tikai ar alfabētisku skalu – no A līdz G.

Eiropas Savienības (ES) vienotais energomarķējums pastāv jau 20 gadus, nosakot sadzīves tehnikas energoefektivitāti 7 burtu sistēmā –  kur A klases ierīces ir visefektīvākās, bet G – vismazāk efektīvās. Taču tehnoloģisko inovāciju dēļ jau labu laiku pastāv situācija, kad vairums ražojumu pieder pie augstākajām klasēm, burtam klāt piekabinot vienu vai vairākus plusus, kamēr citas klases ir tukšas.

Eiroparlamenta ziņotājs par energomarķējumu maiņu bloka dalībvalstīs, stāsta, ka tas radījis apjukumu, tādēļ nolemts atgriezties pie vecās skalas. Līdz ar to no 2019. gada sadzīves tehnikas energomarķējums būs atkal tikai skalā no A līdz G, bet A+ sistēma vairs nepastāvēs vispār.

Ilgtermiņā ieguvums no energoefektīvāku ledusskapju, veļas un trauku mazgājamo mašīnu, putekļusūcēju un cepeškrāšņu iegādes ir samazināti elektrības rēķini. Iecerēts, ka jaunā energomarķējuma sistēmas dēļ ražotāji ieguldīs līdzekļus vēl taupīgāku elektroierīču izstrādē.

Krišjānis Kariņš

Krišjānis Kariņš
Eiropas Parlamenta deputāts

Tas ir arī spiediens ražotajiem, jo visi ražotāji gribēs būt tajā A kategorijā, tajā labākajā, jo C kategorija, kas tad tas ir, izklausās slikti. Tātad viņi attīstīs savu tehniku tā, lai tā būtu efektīva. Viņiem jākonkurē ar citiem ražotājiem, un patērētāji no tā tikai iegūs.

Lai atkal neuzkāptu uz tā paša grābekļa un nezaudētu saikni ar tehnoloģiju attīstību, marķējuma sistēmu pārskatīs, kad 30% dalībvalstu tirgū pārdoto elektropreču atbildīs augstākajam energoefektivitātes novērtējumam – A.

Lasi vēl