Eiropā un Latvijā meklē veidus, kā samazināt medikamentu cenas

Komentāri

Latvijā un arī citās Eiropas valstīs arvien tiek meklēti veidi, kā samazināt medikamentu cenas un ar veselības aprūpi saistītos izdevumus, kas tiek finansēti gan no pacientu pašu maciņiem, gan no valsts budžeta.

Nozares pārstāvji atzīst, – lai panāktu progresu šajā jautājumā, nepieciešams strādāt gan ar ārstiem, gan ar farmācijas industriju. Un, ņemot vērā, ka lielākā daļa zāļu ražotāju ir lielas un ietekmīgas kompānijas – labāki rezultāti sarunās gaidāmi, ja veidosies kopīgs redzējums Eiropas līmenī.

Viena no problēmām Latvijas veselības aprūpē ir medikamentu pieejamība,- pacientu ir daudz, bet ne visi spēj atļauties nopirkt dārgās zāles. Taču nereti problēma ir tajā, ka ārsti vai aptiekāri nemaz nepiedāvā lētākos analogus.

Atšķirībā no citām valstīm Latvijā nav regulēts, ka receptēs zāles jāizraksta pēc vispārīgā nosaukuma, nevis konkrēts zīmols. Rezultātā pacients nopērk konkrētās firmas medikamentus, nemaz neapjaušot, ka iespējams izvēlēties lētākus analogus. Tos sauc par ģenēriskām jeb patenbrīvām zālēm, ko izplata tad, kad oriģinālajām zālēm beigusies monopolstāvokļa aizsardzība. Tām ir līdzvērtīga efektivitāte, taču Latvijā tiekot kultivēts mīts, ka tās nav tik labas, kā oriģinālās.

Nosakot par obligātu ieteikt arī šādas zāles, tiktu veicināta zāļu pieejamība, taču no ārstiem esot jūtama pretestība.

Vita Dumpe
Biedrības “Veselības projekti Latvijai” vadītāja

Ārsti plaši sadarbojas ar farmācijas industriju, tas nevienam nav noslēpums. Viņi lasa lekcijas, saņem honorārus par konsultācijām, viņiem apmaksāti braucieni uz konferencēm. Ir publiski pieejama informācija, cik katrs ārsts ir saņēmis. Un ārsti dažbrīd gadā saņem ievērojamas summas.

Taču šī ir tikai viena iespēja, kā padarīt zāles pacientiem pieejamākas. Galvenais būtu samazināt to iepirkuma cenas. Patiesībā šī problēma uzbriedusi visā Eiropā – jaunās, efektīvākās zāles visur ir kļuvušas pārāk dārgas. Farmācijas industrija diktē noteikumus, un valstīm nākas piekāpties, ja vēlas ar jaunākajiem medikamentiem ārstēt vismaz daļu pacientu.

Pašlaik par to skaļi tiek runāts visā Eiropā, un veselības nozare cer, ka izdosies piespiest farmācijas industriju piekāpties pacientu interesēm.

Janis Nacis
Eiropas veselības aprūpes alianses pārstāvis

Farmācijas industrijai ir jāsaprot, ka problēma pastāv, ka viņu biznesa modelis vairs nestrādā un tiek apšaubīts. Viņiem jāpiedalās sarunu procesā, kur viņi nenosaka plānu. Taču jāņem vērā, ka industrija darbojas pēc tā, kas noteikts likumā un ko lemj likumdevēji, valsts. Lai dejotu tango, vajadzīgi divi. Uzskatu, ka jāveicina ģenērisko jeb patenbrīvo zāļu lietošana, – tas ir viens no efektīvākajiem veidiem, kā var nolaist cenas un veicināt veselīgu konkurenci. Konkurence ir svarīga, tāpat arī caurredzamība darījumos starp valsti un zāļu ražotājiem.

Eiropas valstis meklē iespēju sadarboties un to mēģinājušas arī Baltijas valstis, cerībā, ka izveidojot lielāku tirgu, cenas būs mazākas. Tiesa, arī visām trim kopā mums ir virs piecu miljonu cilvēku liels tirgus, kas tāpat uz Eiropas fona ir niecīgs.

Inese Kaupere
Veselības ministrijas Farmācijas departamenta direktore

Esam iepirkuši kopīgi vakcīnu, cenu samazinājums ir panākts, ietaupījums ir pusmiljons. Tas ir būtiski, un mēs skatīsimies uz priekšu, kā šo procesu varētu attīstīt.

Augstā zāļu cena nosaka to, cik daudz pacientu valsts var atļauties ārstēt. Piemēram, C hepatīta ārstēšanai pieejamās jaunākās zāles ir ļoti dārgas. Latvija pērn spējusi kompensēt ārstēšanos 228 pacientiem, šogad jau 460, taču tas aizvien nav pietiekami – kopējo ar šo slimību sirgstošo cilvēku skaits lēsts ap 30 000.

Lasi vēl