Eiropa grasās aizliegt plastmasas traukus un citas vienreizlietojamās preces

5 komentāri

Daudzas vienreiz lietojamās ikdienas preces, piemēram, plastmasas šķīvji, salmiņi, vates kociņi, jau drīz pazudīs no veikalu plauktiem. To lietošanu plāno aizliegt Eiropas Komisija. Šīs un līdzīgas plastmasas preces aizstājot ar videi draudzīgākām alternatīvām, desmit gados videi varētu tikt aiztaupīts 22 miljardu eiro vērts kaitējums.

Eiropas Komisijas piedāvājums paredz aizliegt kopumā desmit dažādus produktus, kam ir viegli pieejamas videi draudzīgas alternatīvas, bet kas joprojām tiek ražoti no plastmasas, kas dabā pati nepārstrādājas. Kā jau visas Eiropas iniciatīvas, arī šī, balstīta ilgstošos pētījumos un aprēķinos.

“Apsekojot gandrīz 300 pludmaļu visā Eiropas Savienībā, ir sastopami plastmasas priekšmeti, kas piesārņo pludmali, ir vienreiz lietojami un kas sadalās ilgtermiņā. Un tam ir ļoti negatīva ietekme uz vidi, uz pārtikas produktiem, ko mēs lietojam,” norāda Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā vadītājs Andris Kužnieks.

Eiropas Komisija arī grib, lai līdz 2025. gadam otrreizējai pārstrādei tiktu savākti 90% no plastmasas dzērienu pudelēm, izmantojot tādas shēmas kā pudeļu depozīta sistēma, par ko šobrīd diskutē arī Latvijā. Aizliedzot plastmasas preces videi nodarītais kaitējums desmit gados varētu sarukt par 22 miljardiem, savukārt patērētāji Eiropas Savienībā ietaupītu 6,5 miljardus eiro.

Foto: LETA/REUTERS

“Šis ietaupījums rodas no tā, ka ekonomikā nonāk jauni produkti, ka mēs netērējam naudu, lai savāktu plastmasu, lai to pārstrādātu, kaut kur noglabātu, bet mēs jau ekonomiski ražojam tādu iepakojumu, kas ir pārstrādājams,” skaidro Kužnieks.

Tradicionāli pret šādām iniciatīvām skeptiskas ir uzņēmēju organizācijas, tomēr šajā gadījumā ne darba devēji ne rūpniecības kamera pamatu bažām neredz. Pirmkārt, daba tik tiešām ir jāsargā, otrkārt, šādas vienreiz lietojamās plastmasas preces Latvijā tik un tā neražo.

Endziņš: “Ja mēs runājam tieši par konkrētām lietām, kas ir tur ausu kociņi un vienreizējie trauki, tad jāsaka, ka tā nav tāda Latvijas rūpniecības stūrakmens, pārsvarā tās ir importa lietas, kuras mēs ievedam, tā kā šeit es milzīgas problēmas neredzu.”

Ja plānu atbalstīs arī Eiropas Padome un Parlaments, aizliegums varētu tikt pieņemts jau līdz nākamā gada pavasarim.

5 komentāri