Komentāri
Eiro Latvijā, karš Ukrainā, Arturs Kaimiņš, Ušakova attiecību līkloči jeb 2014. gada spilgtākie notikumi sabiedrībai
FOTO: LETA

LNT Ziņu dienests sadarbība ar portālu Skaties.lv ir apkopojis, kuri notikumi, fakti un cilvēki šogad šķituši vissvarīgākie skatītājiem. Ar iesūtītajām anketām iepazinās LNT Ziņu dienesta žurnālists Uldis Āboliņš.

Atbildes ir raibas: eiro Latvijā, karš Ukrainā, Artuss Kaimiņš Saeimā un Nila Ušakova attiecību līkloči.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Gada notikums ekonomikā

Pilnīgi ikviens LNT anketu aizpildījušais par tādu norādījuši latu aizstāšanu pret pasaules otru lielāko valūtu – eiro. Iedzīvotāji gan piebilst – naudas maiņa radīja sajūtu par preču un pakalpojumu dārdzības pieaugumu. Turpretim daļa citu iedzīvotāju akcentējuši, ka tieši šogad viņu mēnešalga un pirktspēja beidzot kāpusi. Par gada otru svarīgāko notikumu ekonomikā nosaukta Krievijas embargo negatīvā ietekme uz Latvijas lauksaimniecību, tamdēļ cilvēki atzinīgi novērtējuši sākto kampaņu tieši Latvijā ražoto preču iekšējā patēriņa veicināšanai. LNT Ziņu skatītāji šogad satraucās arī par strauji izplatošā Āfrikas cūku mēra ietekmi uz Latgales un Ziemeļvidzemes ekonomiku – likvidēts simtiem cūku, bet atlikušās aizliegts pārstrādāt un eksportēt.

Gada ārzemju notikums

Latvijas iedzīvotāji viennozīmīgi nosauc Krievijas īstenoto militāro agresiju Ukrainā, sākotnēji okupējot Krimu, pēc tam izvēršot asiņainas kaujas Ukrainas austrumos. Taču konflikta priekšplānā LNT anketu aizpildījušie izvirza šoku par nemiernieku teroraktu, virs Ukrainas notriecot Malaysia Airlines lidmašīnu, tādējādi nogalinot 298 pasažierus, tostarp 80 bērnus.

Kā otru svarīgāko ārzemju notikumu Latvijas iedzīvotāji nosauc, ka arvien biežāk nācies dzirdēt par islāma fundamentālistu teroristisks organizācijas Islāma Valsts barbariskajiem aktiem, nogriežot galvas Rietumeiropas un ASV pilsoņiem. Gada ārzemju topā Latvijas iedzīvotāji nav ierindojuši neko priecīgu, jo kā trešo nozīmīgāko notikumu minējuši nāvi nesošā Ebola vīrusa paniku Afrikā, kas nogalinājis tik daudz afrikāņus, ka to ķermeņi ielās mētājās teju kā atkritumi.

Gada notikums kultūrā

Iedzīvotāji savās anketās kā līdzvērtīgus atzīmējuši tautas garīgā pašlepnuma Gaismas Pils atklāšanu un Rīgu kā Eiropas Kultūras galvaspilsētu. Rīgas īpašais statuss ļāvis iedzīvotājiem piedzīvot vēl nebijušus un tik intensīvi daudzus mākslinieciskos baudījumus. Un te arī trešais, pēc cilvēku domām svarīgākais gada notikums kultūrā – pasaules koru olimpiāde Rīgā. Pēc tam seko Eiropas kinoakadēmijas balvu pasniegšanas ceremonija.

Gada notikums politikā

Par gada notikumu Latvijas politikā cilvēki nosauc ne tik daudz pašu Eiropas Parlamenta un Saeimas vēlēšanu faktus, bet nesmukās priekšvēlēšanu un amatu sadales peripetijas. Iedzīvotāji minējuši balsu pirkšanas skandālu Latgalē, bet pāri visam stāv Solvitas Āboltiņas iekļūšana Saeimā par spīti tam, ka vēlētāji viņu bija trekni svītrojuši ārā no balsošanas biļeteniem. Daudzi anketu aizpildītāji par gada notikumu Latvijas politikā uzskata provokatīvā Artusa Kaimiņa nonākšanu deputāta amatā, kas atšķaidījis Saeimas rutīnu un citiem liek iziet no komforta zonām. Citi anketu aizpildītāji gan nosaukuši Kaimiņu par Latvijas politikas gada ākstu. Tāpat cilvēki šo gadu nosaukuši par vēsturisku, jo pirmo reizi valdību vada sieviete, bet līdzšinējais premjers Dombrovskis kļuvis par vienu no Eiropas Komisijas viceprezidentiem.

Gada notikums sportā

Gada notikums sportā dominējoši minēta Latvijas atlētu veiksmīgā dalība ziemas olimpiskajās spēlēs Sočos, mājās pārvedot četras olimpiskās medaļas. Tāpat LNT skatītāji lepojas ar Reiņa Nitiša iegūto trešo vietu pasaules rallijkrosa čempionātā. Aptaujas anketās atzīmēts arī skeitbordista Madara Apses panākums būt atzītam un uzņemtam pasaules profesionālāko skeiteru līgā, bet hokeja līdzjutēji par gada notikumu nosaukuši divdesmitgadīgā latviešu hokejista Zemgus Girgensona panākumus ASV Nacionālajā Hokeja līgā. ”Sabres” sastāvā viņš ir kļuvis no rezultatīvākajiem uzbrucējiem. Savukārt pašmāju hokeja dzīvē iedzīvotāji vīlušies kluba Rīgas Dinamo norietā un finanšu problēmās. Vairāki anketu aizpildītāji par gada notikumu nosauc savu personīgo spēju sākt nodarboties ar kādu sporta veidu hobija līmenī vai apmeklēt trenažieru zāli.

Gada aizkustinošākais notikums

Par gada aizkustinošāko notikumu iedzīvotāji saka – ko nevar pavilkt valsts budžets, to var tauta. Citiem vārdiem, mūsu visu labestība, atverot sirdis un naudas makus spējā ātri noreaģēt un saziedot vajadzīgo summu dažādiem nelaimē nokļuvušajiem līdzcilvēkiem. gada laikā tas ir bijis vismaz pusmiljons eiro. Gada aizkustinošāko notikumu topā minētas arī personīgās pieredzes, tostarp dalība 14 tūkstošu cilvēku veidotajā dzīvajā ķēdē, no rokas rokā padodot grāmatas no nacionālās bibliotēkas vecās ēkas uz Gaismas pili. Savukārt vēl citi par gada emocionāli vienu no spēcīgākajām pieredzēm nosauca nokāpšanu čekas moku kambaros Stūra mājā, kas šogad pirmo reizi bija atvērta apmeklētājiem.

Šis gads nekādus īpašos pārsteigumus Latvijas iedzīvotājiem nav nesis, – ja secina no LNT gada notikumu aptaujas anketās ierakstītā. Te minēts pārsteigums par balsotāju uzķeršanos uz masīvajām reklāmas kampaņām, ievēlot Ivetu Griguli Eiropas Parlamentā, tāpat arī pārsteigums par Artusa Kaimiņu nokļūšanu Saeimā. Ja par politiķiem, tad cilvēkiem izbrīnu radījusi Rīgas mēra Nila Ušakova spēja šī gada laikā gan izšķirties, gan svinēt kāzas nu jau ar citu sievieti. Tāpat cilvēki uzteic ārlietu ministra Edgara Rinkeviča drosmi publiski pateikt, ka ir gejs.

Gada cilvēks

Nosaucot Gada cilvēku, starp politiķu vārdiem Artus Kaimiņš, Solvita Āboltiņa, Valdis Dombrovskis, iemanās arī pa kādām sportistam, piemēram, Ernests Gulbis, taču izteikta vienotība, kas būtu pelnījis Latvijas gada cilvēka titulu pēc LNT skatītāju domām nav.

Iespējams, tieši tamdēļ jau atkal vairākus gadus pēc kārtas anketās par gada cilvēku tiek sauktas mammas, vecmammas, tēvi un vectēvi.

TOP produkti, ko iesaka eksperti matu kopšanai augustā!

TOP produkti, ko iesaka eksperti matu kopšanai augustā!

Vasara šogad Latvijā nav bijusi tā svelmainākā, taču tas nenozīmē, ka Taviem matiem nav nepieciešama īpaša – vasaras sezonas – kopšana. Galvasrota jāpasargā gan no ultravioletā starojuma, gan vēja ietekmes. Aplūko ekspertu ieteikumus – kādus produktus labāk izmantot, lai sasniegtu vislabāko rezultātu!

Lasi vēl