Ēdinātāji šaubās, vai paspēs kvalitatīvi pildīt jaunās normas saistībā ar skolēnu ēdināšanu

6 komentāri

Skolu ēdnīcās saimniekojošās firmas varētu nepaspēt līdz jaunajam mācību gadam pielāgoties šonedēļ valdībā apstiprinātājam izmaiņām skolēnu ēdināšanas normās, – tā vērtē izglītības iestāžu ēdinātāju asociācijā.

Turklāt, visticamāk, neapmierināti būšot paši skolēni, jo ēdinātāji par valsts niecīgo finansējumu 1,42 eiro nespēšot nodrošināt daudzveidīgu un interesantu ēdienkarti.

Īsi pirms jaunā mācību gada padarīt skolēnu ēdināšanas normas vēl stingrākas Veselības ministriju (VM) esot steidzinājušas Pasaules Veselības organizācijas (PVO)rekomendācijas. Arī Latvijas skolēni esot daļa no tiem 124 miljoniem bērnu pasaulē, kuru dēļ aptaukošanās ir kļuvusi par globālo krīzi. Ļoti korpulento skolēnu skaits Latvijas skolās ir 8%, bet vēl 20% ir izteiktas liekā svara problēmas.

Džeims Bentams
PVO pētījuma veicējs no Londonas Imperiālās koledžas

Tas ir raksturīgi ģimenēm ar zemiem ienākumiem, jo neveselīgie un uzbarojošie ēdieni ir lētāki nekā veselīgie. Saprotams, ka cilvēki pērk to, ko spēj atļauties.

Tāpēc bieži vien praktiski vienīgā vieta, kur bērni var paēst tiešām sabalansētu un veselīgu ēdienu ir skola. Jau no septembra pilnīgi visu klašu grupu skolēniem vajadzētu izjust izmaiņas savos pusdienu šķīvjos.

Lāsma Piķele
VM vecākā eksperte

Palielināsies svaigu un arī apstrādātu augļu, ogu un arī dārzeņu daudzums, kā arī atsevišķās grupās piena un piena produktu daudzums. Tiks samazināts kartupeļu daudzums, lai varētu būt iespējas variēt produktus un būtu vairāk iespēju iekļaut arī graudaugu produktus, lai ēdienkarte būtu dažādāka.

Jaunums skolās būs arī iespēja ēst veģetārās pusdienas. Ja līdz šim tas bija teju vai liegts, turpmāk pēc vecāku pieprasījuma skola varēs pasūtīt ēdinātājam nodrošināt specializētās maltītes bez gaļas un zivīm.

Piķele min: “Ir sabalansēti, ir veselīgi un ir saskaņots ar kādu no uztura speciālistiem, dietologiem, ņemot vērā, ka veģetāra ēdienkarte prasa tomēr speciālista redzējumu un saskaņojumu.”

Izglītības iestāžu ēdinātāju asociācijai gan ir bažas, ka lielā daļā skolu ēdnīcu pārtikas tehnologi nevarēšot paspēt sagatavot jaunā tipa ēdienkartes.

Ilona Dreimane
Izglītības iestāžu ēdinātāju asociācijas tehnoloģe

Tas pilnīgi noteikti radīs grūtības, pirmkārt, jau šis termiņš – 1.septembris. Šī informācija nebija pieejama, ka stāsies spēkā no 1.septembra. Ēdienkartes sagatavošana ir laikietilpīgs un darbietilpīgs process. Viss tas darbs, kas ir bijis vasarā, ir izmests vējā, jo viss ir jāpārstrādā.

Ēdinātāji arī atzīst – iepirkt dārzeņus, augļus un ogas vēl lielākā apjomā varētu būt problemātiski. Valsts noteiktā mērķdotācija skolēnu ēdināšanai – 1,42 eiro par vienu porciju – arī atsevišķu pašvaldību piemaksa ir palikusi nemainīga jau desmit gadus, lai gan iepirkumu un darbaspēka izmaksas kāpušas.

Dreimane skaidro: “Finansējuma dēļ ļoti samazinās iekļaujamo dārzeņu un augļu sortiments. Vienīgais auglis, kas iztur cenas robežu ir ābols. Tas nozīmē, ka tie dārzeņi būs vienveidīgi. Arī pieaugušie neēdīs katru dienu kāpostus, piemēram.”

Taču dietologi, uztura speciālisti, saka – dārzeņu palielināšana skolu pusdienās ir ļoti svarīga un vecākiem par to jāprot pārliecināt arī bērnus, turklāt jāstimulē vairāk nodarboties ar fiziskām aktivitātēm. Pārmērīga aptaukošanās varot bērnus burtiski iedzīt kapā.

Andis Brēmanis
Latvijas Diētas ārstu asociācijas priekšsēdētājs

Šīs liekā svara dēļ vielmaiņas traucējumi veicina cukura vielmaiņas traucējumus, tad tāda kaite kā otrā tipa diabēts, kas parasti ir gados vecākiem cilvēkiem, šobrīd nereti tiek diagnosticēta padsmitgadnieku vecumā. Vecu cilvēku slimības jauniešiem. Liekais svars deformē mugurkaulu, jo ir slodzes trūkums un nenostiprinās muskulatūra. Skarbi skan, bet aug tizli un kusli bērni.

Liekā svara un aptaukošanās problēma skolēniem Latvijā jau ir tik izplatīta, ka Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā ir speciāli radīta pat svara korekcijas programma bērniem. Tās ietvaros skolēniem slimnīcā arī māca pagatavot veselīgu ēdienu, kā atteikties no saldumiem un kā iemācīties saprast produktu sastāvu. Ekstrēmie piemēri ir skolēni pat ar 60 un 100 kilogramu lieko svaru.

6 komentāri