Ēdamas, neēdamas, indīgas un aizsargājamas. Dabas muzejā apskatāmas rudens karalienes – sēnes

Komentāri
Ēdamas, neēdamas, indīgas un aizsargājamas. Dabas muzejā apskatāmas rudens karalienes – sēnes
Foto: Ģirts Ozoliņš/f64

Ilgstošais sausums, kas daudzviet Latvijā turpinājās vairākus mēnešus, ietekmējis arī šā rudens sēņu ražu. Šogad, izteiktāk kā citus gadus, sēņošana jāplāno un jādodas uz mitrām, ēnainām vietām, kur cerības atrast kārotās sēnes būs lielākas. Tā rīkojušies arī Dabas muzeja darbinieki, lai sarūpētu interesantu un daudzveidīgu materiālu izstādei “Sēņu dienas 2018”.

Kā informē Latvijas Dabas muzeja pārstāve Polīna Šķiņķe, tradicionālās sēņu izstādes organizatori daudzu gadu garumā izstādes tapšanas procesā saskārušies ar dažādiem laikapstākļu radītiem izaicinājumiem – no salnām un sniega līdz neaptveramai kādas sēņu sugas pārbagātībai vai gluži pretēji pilnīgam sēņu trūkumam.

Septembra sākumā mežos redzētais liecina, ka šoruden izteikti novērojams lokāls sēņu ražīgums, tādēļ arī sēņotājiem muzeja mikoloģe Inita Dāniele iesaka pētīt laika prognozes un doties uz vietām, kur zināms, ka bijis lietus.

Izstāde “Sēņu dienas 2018” Latvijas Dabas muzejā norisināsies līdz 16. septembrim. Tā tapusi sadarbībā ar Latvijas Mikologu biedrību. Tajā skatāmas ēdamas, neēdamas, indīgas un aizsargājamas sēnes. Apmeklētājiem ir iespēja konsultēties ar vadošajiem Latvijas mikologiem un pārliecināties par savām sēņu pazīšanas iemaņām. Arī mazajiem apmeklētājiem sarūpētas dažādās izglītojošas un izklaidējošas aktivitātes. Kā vienmēr, muzejs aicina papildināt izstādi, līdzi ņemot savus atradumus – interesantas un retas sēnes. Speciālisti palīdzēs noteikt to sugas, un, iespējams, atrastās sēnes kļūs par jauniem eksponātiem izstādē.

Izstādes organizatori īpaši aicina ziņot par “Gada sēnes 2018” – milzu apaļpūpēža novērojumiem. Milzu apaļpūpēdis ir lielākais pūpēdis pasaulē. Tā diametrs var sasniegt 50 cm un vairāk, bet svars var būt pat 10 kilogramiem. Jauni apaļpūpēži ir ēdami, kamēr iekšpusē tie ir balti. Tos var griezt šķēlēs vai gabaliņos un cept uz pannas vai grilēt.

Latvijas Dabas muzejs atgādina, – nezināmas un iepriekš neredzētas sēnes uzturā lietot nedrīkst.

 

 

 

Lasi vēl