E-veselības sistēmas darbā konstatē nepilnības. Jāpārbauda vēl ceturtā daļa tās funkciju

0 Komentāru

Strādā, bet ar nepilnībām. Tā joprojām var teikt par vairāk nekā 10 miljonus eiro izmaksājušo e-veselības projektu. Dažādas funkcionālas problēmas ir galvenais iemesls, kādēļ tā lietotāju skaits ir neliels. To atklāj arī Vides un reģionālās attīstības ministrijas audits.

Šī jau ir kārtējā reize, kad Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijā tiek uzklausīts progress, kādā valstī tiek ieviests e-veselības projekts. Kārtējā reize, jo tam regulāri mutē smeļas ūdens, un katrs katrs jauns sistēmas lietotājs ir zelta vērtībā.

“Ja skatāmies, cik ir autentifikācijas gadījumu, tad tas skaits arvien pieaug un pieaug,” teic VM padomniece e-veselības projekta jautājumos Ilze Āboliņa.

Absolūtie skaitļi gan nav tik iepriecinoši. No aptuveni 1500 ģimenes ārstu praksēm sistēmā reģistrējušās 171. Lielāka bijusi interese no aptiekām – 197 no 237.

Taču praksē aptiekāri par sistēmas funkcionalitāti nav sajūsmā. Tā ir lēna, kas palielina zāļu izsniegšanai nepieciešamo datu reģistrāciju, turklāt pagaidām lietošanā nepilnīga.

To pašu atklāj Vides un reģionālās ministrijas funkcionalitātes audits. No vienas puses, e-veselības projekts ir izveidots, un tas pat daļēji tiek lietots. No otras – tas lietotāja darbu neatvieglo.

“Tādā tēlainā valodā – šobrīd sistēmai ir sagatavotas kontaktligzdas, bet šīs kontaktligzdas nav salāgotas ar pretējo pusi, uz ko mēs VARAM norādām, ka tas ir būtiskākais, pie kā jāstrādā,” teic VARAM parlamentārais sekretārs Jānis Eglīts.

Sistēmas vājais punkts joprojām ir datu apstrādes ātrums. Līdzīgi kā iepriekš to klātienē izmēģināja Artuss Kaimiņš. Lielāko daļu izmaksu līdz šim sedzis Eiropas Savienības līdzfinansējums, taču izmaksas var gulties uz nodokļu maksātāju pleciem, ja sistēmu atzīs par nefunkcionālu. No projekta finanšu uzraugiem gan var spriest, ka beigu beigās izdosies izlīst caur adatas aci.

Projekta ieviesēju – Nacionālā veselības dienesta un Veselības ministrijas – nepaskaužamo situāciju var uzlabot esošo nepilnību novēršana, kā arī būtiska lietotāju skaita pieaugums. Tādēļ farmaceitiem un ārstiem plānots rīkot sistēmas apguves kursus.

Tikmēr nākamajā sēdē plānots pieaicināt profesionālus datorspeciālistus, kas varētu sniegt atzinumus no tehniska skatpunkta. Piemēram, kādēļ tik daudz sūdzību ir tieši par sistēmas ātrumu.

0 Komentāru