E-veselības projekts, kurā ieguldīti miljoni, netiks ieviests vēl gadu

Pievienot komentāru
E-veselības projekts, kurā ieguldīti miljoni, netiks ieviests vēl gadu
Anonymous Account / Flickr

Asi kritizētā e-veselības sistēma, kuras izveidē valsts līdz šim investējusi miljonus, netiks ieviesta vēl gadu – tā otrdien, 1. decembrī, pēc asām diskusijām nolēma valdība. Pret e-veselības sistēmu iebilda arī ģimenes ārsti, kas šo projektu uzskata par nekvalitatīvu un aicina šo gadu izmantot sistēmas sakārtošanai, lai nodrošinātu pacientu datu drošību. 

Tas, ka projekta ieviešana būs tikai nākamgad, nozīmē to, ka veselības nozarē receptes un slimības lapas vēl gadu saglabāsies papīra formātā.

Guntis Belēvičs, veselības ministrs:

Gada laiks no šīs dienas, 12 mēnešu laikā mums ir jāsadūšojas un jāsāk strādāt ar e-slimības lapu, ar e-recepti, jo galu galā mēs esam gadiem ilgi uz to gājuši.

Mēnesi pirms termiņa Veselības ministrijai jāiesniedz izvērtējums par paveikto, tostarp, vai sistēma ir droša darbam. Tieši drošības jautājums valdības sēdē raisīja karstākās debates – ģimenes ārstu pārstāvis kaismīgi uzstāja uz prasībām, pat pārkliedzot premjeri.

 

Ģimenes ārsti uzskata, ka e-veselības sistēma izstrādāta nekvalitatīvi. Par to liecina pirmais un pagaidām pēdējais mēģinājums ievadīt sistēmā datus: to, ko vajadzējis izdarīt piecu minūšu laikā, ārsts varēja izdarīt vien divu stundu laikā.

Skaties foto!

Ārsti uzskata, ka e-sistēmas ieviešanas termiņa atlikšana pati par sevi neko nedod, un cer, ka šajā laikā sistēma tiks būtiski uzlabota. Ārsti arī vēlas panākt, lai pievienošanās sistēmai, kā tas ir Igaunijā, notiktu brīvprātīgi. Kopumā Latvijā e-veselības sistēma tiek gatavota jau deviņus gadus.

Latvijā darbojas aptuveni 1300 ģimenes ārsti, un puse no tiem ir nodrošināti vismaz ar diviem datoriem. Līdz ar to daudziem gada laikā būs arī vēl jāveic investīcijas datortehnikas iegādē.

Skaties video!