E-veselība: obligāto ieviešanu atliek par deviņiem mēnešiem

Pievienot komentāru

Ņemot vērā ārstu iebildumus, valdība uz deviņiem mēnešiem atlikusi obligāto pāreju uz e-veselību. Šis laiks tagad tiks atvēlēts sistēmas testēšanai un labošanai. Tikmēr ģimenes ārsti joprojām ir noskaņoti ļoti kritiski un e-veselības sistēmu uzskata par brāķi.

Turklāt joprojām atklāts ir jautājums par sensitīvo datu pieejamību, kas šo elektronisko sistēmu ļaujot dēvēt pat par prettiesisku.

Bija plānots, ka jau pirmajā decembrī ārsti pilnībā pāries uz elektroniskām darbnespējas lapām. Pret to kategoriski iebilda ģimenes ārsti. Vairākums no viņiem uzskata, ka e-veselības sistēma ir nelietojama. Bet no Nacionāla veselības dienesta saņemtos līgumus asociācijas pārstāvji sauc par murgainiem. Viens no līguma punktiem tika citēts arī valdības sēdē.

Savukārt Latvijas ārstu biedrības prezidents ar rūgtumu norādīja uz nevēlēšanos ārstus mācīt. Nacionālajam veselības dienestam pat tika piedāvātas mācību telpas Rīgas centrā. Bet neviena nodarbība tā arī nenotika.

Nopietni iebildumi ir arī pacientu tiesību aizstāvjiem, kas e-veselības projektu sauc pat par prettiesisku. Tas dodot iespēju Valsts pārvaldes iestādēm, tostarp arī Veselības inspekcijai, gandrīz nekontrolēti piekļūt pacienta sensitīvajiem datiem, kas apdraud ārsta un pacienta privātumu un pakalpojuma kvalitāti.

Tiesību aktus, uz kuriem balstās e-veselības sistēma, ministrija ir gatava pārskatīt. Tomēr ārsti tiek aicināti jau tagad brīvprātīgi sākt izrakstīt e-darbnespējas lapas un e-receptes. Lai to darītu, ir jānoslēdz līgums ar Nacionālo veselības dienestu. Un mainīt šo līgumu pagaidām nav plānots.

Beigu beigās pēc premjera ierosinājuma obligāto e-veselības ieviešanu nolemts atlikt līdz 1. septembrim. Savukārt veselības ministrijas paspārnē tiks izveidota darba grupa, kas vērtēs deviņus mēnešus garā pilotprojekta tiesiskumu.

Lasi vēl