Dzīvsudrabs, kadmijs, hroms… Sarkandaugavas kanālā gadiem tecināti rūpnīcas pārpalikumi

1 komentārs

Sarkandaugavas kanāla un tuvējās rūpnīcas teritorijas izpētē noskaidrots, ka teritorijas un kanāla piesārņojums daudz neatpaliek no bēdīgi slavenajiem gudrona dīķiem.

Sarkandaugavas kanāls ir brūni melns. Šīs vasaras karstumā tas vietām ir pilnībā izžuvis, atklājot melno kanāla grunti.

Sastaptie Sarkandaugavas iedzīvotāji norāda, ka viņiem bieži jāšķērso tilts pāri piesārņotajam un arī smirdīgajam kanālam.

“Nav patīkami, noteikti vajadzētu iztīrīt. Varbūt tad kļūs labāk un vairs nesmirdēs,” stāsta Sarkandaugavas iedzīvotāja Irina.

Savukārt Sarkandaugavas iedzīvotājs Nikolajs min: “Protams, vajadzētu attīrīt. Ejot garām, dažkārt jau pa gabalu var just spēcīgo smaku.”

Kanāla apkārtnē jau izsenis atrodas dažādu rūpnīcu un ostas teritorija. Vides speciālisti, apsekojot vistuvāk esošo Rīgas Elektromašīnbūves rūpnīcas teritoriju un arī pašu kanālu, piesārņojumu atklāja visā teritorijā.

Rīgas Domes Mājokļu un vides departamenta pārstāvis Jānis Švinskis norāda, ka ilgus gadus visi rūpnīcas pārpalikumi ir tecināti Sarkandaugavas kanālā.

“Ļoti liela daļa smago metālu – dzīvsudrabs, kadmijs, hroms, kobalts, niķelis un dažādi ogļūdeņraži…Vienkāršākā valodā – naftas produkti,” min Švinskis.

Nesen Sarkandaugavas kanāla nepievilcīgo burvību izbaudīja biedrības “Pilsēta cilvēkiem” aktīvists Oto Ozols.

Video – Sarkandaugavas kanālā izveidojies piesārņojums

Ir apzināti divi iespējamie risinājumi, lētākais – izsmelt tikai piesārņotās dūņas, bet ar pārējo grunti neko nedarīt, tas maksātu aptuveni 14,5 miljonus eiro. Dārgākais – izņemt dūņas, daļu grunts un izveidot norobežojošo sienu, kas neļautu iekļūt jaunam piesārņojumam, tas maksātu 45 miljonus eiro.

Taču ne vienam, ne otram variantam naudas nav. Kad būs, nav ziņu.

Jāņem vērā arī tas, ka Rīgā ir vairākas piesārņotas ūdenstilpnes. Piemēram, arī Kīleveina kanāls ir aizaudzis un nebūt nav tīrāks kā kanāls Sarkandaugavā. Izvērtējot to, kuram no kanāliem dot priekšroku, Rīgas domē nolemts par labu Kīleveina grāvim Pārdaugavā. Tāpēc Sarkandaugavas iedzīvotājiem būs jāturpina dzīvot piesārņota kanāla malā un cerēt, ka arī gar viņu mājām kādu dienu tecēs tīrs ūdens.

Taču Kīleveina grāvja apkārtnes iedzīvotājiem nevajadzētu pāragri priecāties, jo konkrēts datums Kīleveina grāvja sakopšanas darbu uzsākšanai arī vēl nav zināms.

Atgriežoties pie Sarkandaugavas kanāla, izpētē atklāts, ka teju viss kanāla piesārņojums ir nosēdies kanāla dūņās, ūdenī piesārņojums ir nedaudz, bet gruntsūdeņos tas it kā nenonākot. Taču lietavu laikā piesārņojums var nonākt Daugavā.

1 komentārs