Dzīvošana saskaņā ar tehnisko valsts budžetu būtiski ietekmē finansējumu sportam

0 Komentāru

Dzīvošana saskaņā ar tehnisko valsts budžetu, kamēr nav izveidota valdība un apstiprināts jauns, būtiski ietekmē finansējumu sportam. Šobrīd atvēlētais līdzekļu apmērs ir par piektdaļu mazāks, turklāt apstākļos, kad nodokļu sistēmas pārveides dēļ uzņēmumi nav ieinteresēti ziedot. Cerības tiek liktas uz jauno politiķu attieksmes maiņu.

Finansējums sportam Latvijā veidojas no diviem lieliem avotiem. Valsts budžeta un sponsoru ziedojumiem. Saskaņā ar pagaidu budžetu valsts šim gadam atvēlējusi 39 miljonus. Tas ir kritums iepretim pērnā gada 51 miljonam.

IZM Sporta departamenta direktors Edgars Severs norāda: “Galvenā pozīcija, kas samazinās, ir investīcijās sporta būvēm. Iepriekšējā gadā tie ir 20 miljoni, šogad astoņi miljoni. Tā ir pamata pozīcija, kas samazinās.”

Šeit varētu iebilst vieglatlēti, kuriem joprojām nav pilnvērtīgas iespējas trenēties slēgtās telpās ziemā, tā vietā braucot uz tuvākām vai tālākām kaimiņzemēm.

Papildinājums sporta finansējumam varētu sekot, kad tas no pagaidu tiks veidots par pamatbudžetu. Šajos apstākļos nākas rēķināties tikai ar daļu nepieciešamās naudas.

“Piemēram, mums šogad ir Eiropas čempionāts basketbolā sievietēm, liels pasākums. Tagad varam piešķirt tikai to daļu, kas vajadzīgs organizēšanai, bet pašam pasākumam tas nav pietiekams,” norāda Severs.

No valsts piešķirtā finansējuma, galvenokārt, tiek segtas arī tādas pozīcijas kā Murjāņu sporta ģimnāzija, dotācija komandu sporta izlašu nodrošināšanai, balvas par izciliem sasniegumiem un vēl dažas.

Pārējais federācijām, klubiem, komandām jāpiesaista pašiem. Kopsavilkums par pērno gadu tiks pabeigts šā gada martā, taču jau tagad Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) prezidents Aldons Vrubļevskis prognozē, ka pērnā gada kritums būs par aptuveni 75%.

Vrubļevskis pauž: “Tas, kas ir visvairāk ietekmējis ziedojumu samazināšanās dēļ, ir tieši mazie sporta klubi un individuālie sponsori, kas bija atsevišķiem sportistiem, sporta klubiem.”

Iepriekš uzņēmumi bija ieinteresēti ziedot, saņemot atlaidi ienākumu nodoklim, bet pēc Māra Kučinska (ZZS) valdības ieviestās nodokļu reformas, izdevīgāk peļņu neizņemt, bet gan to novirzīt attīstībai.

LOK prezidents cerības liek uzrunājot jauno valdību.

“Attīstībai/Par!” Pārstāvju sapulces biedrs, Latvijas Basketbola savienības valdes loceklis Edgars Jaunups norāda: “Cik es zinu, tad topošās valdības deklarācijā punkts par ziedojumu reformas vērtēšanu ir ielikts. Nāksies ielikt arī nākamā budžeta griezumā summu, lai kompensētu to ārprātīgo caurumu, kas ir izveidojies.”

Politiski Latvijā šobrīd ir tehniska valdība, bet rīcībspējīgs parlaments. Tieši tur jau rīt Sporta apakškomisijas sēdē diskusiju par nozares finansējumu turpinās.

0 Komentāru