“Dzīvojām badā, pavasarī grauzām visu!” Izsūtījuma laiks represētās Marijas Krūmiņas atmiņās

0 Komentāru

Ceturtdien, 14. jūnijā, visā Latvijā piemin komunistiskā genocīda upurus. Rīgā piemiņas diena tradicionāli sākās Šķirotavas stacijā. Savukārt dienas vidū notika gājiens no Okupācijas muzeja uz Brīvības pieminekli, kur uzrunu teica Valsts prezidents Raimonds Vējonis. 

Bet vēl pirms piemiņas gājiena vairāki desmiti represēto pulcējās arī Rīgas pilī, kur norisinājās fonda “Sibīrijas bērni” konference. Tajā varēja dzirdēt represēto cilvēku atmiņu stāstus. Viņu vidū arī Marija Krūmiņa, kuru izsūtīja zīdaiņa vecumā.

Atgriežoties Latvijā, Marijas kundze kļuva par ārsti. Un, neraugoties uz cienījamo vecumu, viņa aizvien turpina palīdzēt pacientiem.

Marijas Krūmiņas ģimene izsūtīšanas sarakstos iekļuva, jo viņas tēvs Latvijas brīvvalsts laikā bija Teoloģijas fakultātes profesors. Uz Sibīriju tika izvesta visa ģimene. Marijai izsūtīšanas brīdī bija septiņi mēneši.

Marija Krūmiņa
represētā

Mums piebrauca melnā “Berta” un mūs savāca… Aizbrauca vecmāmiņai ar brāli pakaļ un aizveda. Braukšana lopu vagonā nekādu prieku nesagādāja, bija daudz mazu bērnu. Tas ceļš ieilga 18 dienu garumā, vienīgais, ko varēja dabūt, bija vārošs ūdens stacijās vai arī kāds cukura grauds, vai siļķes aste, ko varēja izskriet nopirkt.

Nonākot Krasnojarskas apgabalā, Marijas tēvs no ģimenes nošķirts un aizsūtīts uz nometni. Tālāk visas rūpes par ģimeni bija uz viņas mammas pleciem.

“1943. gadā oktobrī gāja bojā tētis nometnē, mēs nezinājām, kur viņš ir apglabāts. Protams, visas tās slimības, bērnu infekcijas – masalas, šarlaki, dizentērijas, dzīvojām badā, ēst nebija ko, pavasarī grauzām visu, tādi zālēdāji izaugām,” stāsta Marija.

Marija Krūmiņa Sibīrijā nodzīvoja 13 gadus. Latvijā viņa atgriezās uzreiz, kā tas bija iespējams.

Marija Krūmiņa
represētā

Brālis jau beidza vidusskolu, es sesto klasi. Par laimi, nomira Staļins, par laimi. 1954. gadā bērniem izdeva brīvo pasi, mammas izdomāja, ka bērnus sūtīs uz Rīgu, lai bērni nepārkrievotos. Manējie radi nolēma, ka nekāda atpakaļ braukšana nebūs, ka latviešu bērnam jāpaliek Latvijā un jāmācās latviešu skolā.

Pēc vidusskolas Marija Krūmiņa pabeidza studijas Medicīnas institūtā, apprecējās, viņai ir dēls un divi mazbērni. Mūža lielāko daļu nostrādāja par acu ārsti Bērnu slimnīcā, kur, spītējot cienījamajam vecumam, strādā vēl aizvien.

0 Komentāru