Dzīve pēc izslimota koronavīrusa. Mārtiņš atgriežas dzīvē pēc 36 dienām izolācijā

Pievienot komentāru
Dzīve pēc izslimota koronavīrusa. Mārtiņš atgriežas dzīvē pēc 36 dienām izolācijā
PRIVĀTAIS ARHĪVS

36 dienas – tik ilgi pilnīgi vienam karantīnā bija jāpavada Mārtiņam Jēkabsonam, kuram marta sākumā pēc atgriešanās no komandējuma Spānijā konstatēja ‘’Covid-19’’ pozitīvas analīzes. 18. aprīlī Mārtiņš beidzot saņēma oficiālu apstiprinājumu tam, ka ir vesels, un piekrita eksperimentālā kārtā turpināt nodot analīzes, lai palīdzētu ārstiem pētīt antivielu uzvedību organismā. Sarunā ar Skaties.lv Mārtiņš atklāj, – pavadījis vairāk nekā mēnesi viens četrās sienās, viņš, izejot atkal ārpasaulē, apreibis no emocijām.

Mārtiņam ‘’Covid-19’’ pozitīvas analīzes tika konstatētas marta sākumā, un, lai gan simptomi bijuši viegli un ātri pārgājuši, vīruss nav atkāpies – plānoto divu nedēļu vietā karantīnā nācies pavadīt vairāk nekā divas reizes ilgāku periodu. Aprīļa sākumā parādījies cerības stariņš – negatīvas analīzes, taču nākamās veiktās atkal apliecinājušas, – koronavīruss joprojām ir Mārtiņa organismā un viņam jāturpina dzīvot izolācijā.

Plašāku stāstu par Mārtiņa slimības gaitu un sajūtām tās laikā lasi ŠEIT!

Aizvadītās svētdienas rītā viņš beidzot saņēmis tik ilgi gaidīto apstiprinājumu – vīrusa viņa organismā vairs nav.

‘’Tās bija baigās emocijas! Sapratu, ka beidzot esmu brīvs. Iestājās pat tāds kā apjukums. Vairāk nekā mēnesi biju pavadījis dzīvoklī, nevienu nesatiekot, un nu drīkstēju iet ārā, satikt cilvēkus. Domāju – kur man tagad jāiet, kas man tagad jādara?’’ sarunā ar Skaties.lv pirmo apjukumu, saņemot tik ilgi gaidīto ziņu, atceras Mārtiņš.

Pirmais, ko viņš izdarījis – aizbraucis uz jūru. ‘’Neesmu no tiem, kuri ļoti jūsmo par jūru – mani vairāk saista mežs, bet tā vakara emocijas šķita neaprakstāmas: pēc vairāk nekā mēneša četrās sienās jūra, saulriets, kaijas lido, vējš pūš.

Teikšu atklāti – visu nedēļas nogali biju kā apreibis no brīvības pēc 36 dienu karantīnas. Tikai pirmdien, pamostoties darba dienā, līdz galam apzinājos – jā, tas ir beidzies! Kas man tagad jādara?

Tikai tad beidzot apzinājos, cik patiesībā grūts man bija šis periods, cik grūti bija, kad man bija atņemta šī iespēja būt brīvam.

Sazinājos ar ģimenes ārstu par slimības lapas noslēgšanu. Gāju pa ielu, redzēju atkal apkārt cilvēkus, dzīvi, un man bira asaras. Sapratu, cik mēs ikdienā maz novērtējam tādas it kā pašsaprotamas lietas,’’ stāsta Mārtiņš.

Šorīt viņš atgriezies darbā, kur kolēģi sveikuši ļoti silti. Protams, starp draugiem un paziņām ir cilvēki, kuri uztraucas – vai Mārtiņš tiešām vesels? Vai Covid-19 nevarētu būt aizķēries viņa drēbēs? Puisis var visu nomierināt – viņam ir bijis daudz laika, lai visu kārtīgi pārmazgātu un dezinficētu.

Šobrīd pats Mārtiņš atkārtoti ar Covid-19 saslimt nevar – viņa organismā pēc izslimotā vīrusa izstrādājušās antivielas. Cik ilgi tās darbosies – tas vēl nevienam pasaulē nav zināms.

‘’Gripas antivielas darbojoties apmēram pusgadu, mediķi izsaka pieņēmumus, ka, iespējams, arī koronavīrusa antivielas saglabājas organismā pusgadu, kas nozīmētu, ka to atkārtoti šajā laikā saķert nevar. Bet pagaidām tās ir tikai spekulācijas. To, cik ilgi darbojas antivielas, vēl neviens nezina,’’ tā Mārtiņš.

Mārtiņš piekritis turpināt ik pa laikam nodot asins analīzes, lai ārsti varētu izpētīt, cik ilgi viņa organismā pēc vīrusa izslimošanas saglabāsies šīs antivielas, kas palīdzēs pētīt iespējamās ārstēšanas metodes, veikt pētījumus vakcīnas izstrādei.

Vīrietis neslēpj, ka, protams, pēc pārdzīvotā ir bailes atkal saslimt. ‘’Vakar pēc pastaigas gar jūru likās, ka iesāpas kakls – manī uzreiz trauksme – ja nu atkal?’’ sajūtās dalās Mārtiņš.

Viņš atgriezīsies dzīvē, ievērojot visus piesardzības pasākumus, un no savas pieredzes var brīdināt arī citus – jokot nevajag, piesardzība jāievēro, jo, ja arī vīrusu izslimosi vieglā formā, karantīna, kuras ilgums nekad nav paredzams, ir emocionāli smaga. Bet bez karantīnas nevar – jo, ja pats esi jauns un sprigans un jūties labi, vari aplipināt ar vīrusu kādu, kuram organisms vājāks un vīruss var būt nāvējošs.

‘’Visgrūtākā visā karantīnas laikā bija tā neziņa, cik ilgi. Ja man uzreiz pateiktu – 60 dienas – būtu vieglāk, jo es būtu tam nobriedis. Bet tā neziņa, kad rēķinies ar 14 dienām, bet tests atkal un atkal ir pozitīvs, ir visgrūtākā.

Tikai tagad apzinos, cik emocionāli grūti tas bija. Ko plānoju darīt, atgriezies dzīvē pēc koronavīrusa? Tagad man jāpastrādā, bet es gribu tuvākajā laikā aizbraukt pastaigāt pa mežu, gribu ārā uzcept gaļu, gribu satikt savu ģimeni.

Vairāk nekā mēnesi nosēdējis četrās sienās, tagad jūtu – paies laiks, kamēr aklimatizēšos,’’ smaida Mārtiņš.