Dzimtsarakstu nodaļas kritizē to, ka Latvijā varēs laulību slēgt pie notāra

4 komentāri
Dzimtsarakstu nodaļas kritizē to, ka Latvijā varēs laulību slēgt pie notāra
Foto: LETA

Ļoti iespējams, ka laulības drīzumā varēs ne vien šķirt, bet arī slēgt pie notāra bez lieciniekiem. Dzimtsarakstu nodaļas gan uzskata, ka šādas izmaiņas nav vajadzīgas un šo ieceri sauc par notāru biznesa atbalstīšanu, kas laulību reģistrēšanu var novest līdz absurdam.

Ja piepildīsies optimistiskākās prognozes un tiks gūts arī Saeimas Juridiskās komisijas un valdības atbalsts, jau šā gada jūlijā pāriem būs jau trīs izvēles iespējas, kur reģistrēt laulību – dzimtsarakstu nodaļā, baznīcā vai pie notāra, jo Tieslietu ministrija atbalsta zvērinātu notāru ieceri ne tikai šķirt, bet arī noslēgt laulību. Tas nozīmē, ka tuvākajā laikā ministrija jau ķersies klāt pie konkrētiem likumprojektiem.

Zvērināti notāri apgalvo, ka šāda iecere radusies drīz pēc tam, kad tiem tika dota ”zaļā gaisma” šķirt laulību, jo paši klienti rosinājuši apdomāt šādu soli. Notāru ieskatā laulība būtu jāslēdz bez lieciniekiem, jo to, vai cilvēki ir juridiski brīvi un tiesīgi slēgt laulību, var pārbaudīt reģistros. Turklāt šādi pāris varētu uzzināt arī par iespējām reģistrēt laulību līgumu.

Tikmēr dzimtsarakstu nodaļā uzskata, ka trešajam spēlētājam šajā laukumā nav jāienāk un ka šādā gadījumā tas tikai pavērtu durvis vēl ceturtajam un piektajam laukuma spēlētājam. Tad laulību reģistrēšanas iespējas varētu sadrumstalosies līdz absurdam, uzsver dzimtsarakstu nodaļas pārstāvji. Šo Zvērinātu notāru padomes ieceri dzimtsarakstu nodaļā sauc par kažoka mešanu uz otru pusi un notāru argumentu neuzskata par pamatotiem.

Dzimtsarakstu nodaļā ir pārliecināti, ka notāri zem šīs ieceres karoga patiesībā vienkārši slēpj vēlmi nopelnīt. Ministrija uzskata, ka šāda iespēja veicinās noslēgto laulību skaitu.

Tikmēr Ģimenes tiesību eksperts, jurists Jānis Rozenfelds šķēršļus laulību slēgšanas iespējai pie notāra nesaskata. Viņaprāt, šādas papildu iespējas ieviešana tikai tuvinātu laulības noslēgšanas faktu tā pamata domai – mantisko attiecību sakārtošanai. Jurists norāda, ka liecinieki jebkuram aktam nodrošina publicitāti, taču liecinieku funkciju mūsdienās aizstāj laulību reģistrs.

Skaties video!

4 komentāri