Dziesmu un deju svētkiem gatavojas arī amatierteātri

1 komentārs

TV3 Ziņas turpina stāstu sēriju “Sadziediet, sasadancojiet”. Šoreiz ciemošanās notikusi nevis pie dancotājiem vai dziedātājiem, bet gan pie amatierteātra aktieriem. Arī viņiem gaidāmie svētki ir liels notikums un dalība tajos jāizcīna skatēs, lai svētku laikā varētu uzstāties Dailes teātrī.

Svētkiem gatavojas arī Kokneses amatierteātris. TV3 Ziņu korespondente Ilze Vēbere devās ar šī kolektīva dalībniekiem iepazīties.

Darba dienas vakarā Kokneses kultūras namā dzīvība kūsā – vienā telpā notiek līnijdeju nodarbība, citā uz mēģinājumu pošas amatierteātris. Koknesei pašai savs aktieru kolektīvs ir jau 24 gadus, un to nemainīgi vada koknesiete Inguna Strazdiņa. Teātra repertuārā pārsvarā gan ir latviešu oriģināldramaturģija, taču šosezon iestudēts arī zviedru autora darbs. Kolektīvam jāmēģina vairākas lugas, jo priekšā festivāli un svarīgākais šī gada notikums – Dziesmu un deju svētki. Sava dalība tajos kolektīvam vairs nav jāizcīna – par labiem panākumiem iepriekšējos teātra festivālos koknesiešus uzaicināja piedalīties, bet citiem amatierteātriem gan vēl priekšā atlase.

Inguna Strazdiņa
Kokneses amatierteātra režisore

Īpaši ar amatierteātri ir jāsaprot, ka jāņem tas, ko varam celt. Ja mēs paņemam kaut ko sarežģītāku un mums kaut kas sāk veidoties, – viņi atraisās un viņiem patīk, kad es redzu, ka no bikla, nerunājoša cilvēka pēkšņi parādās brīnumi un sāk runāt un atraisās uz skatuves, man liekas, ka tas ir pats galvenais.

Kokneses amatierteātris svētkos Rīgā spēlēs iestudējumu “Gredzens, gredzenā”, kas ir par Kokneses vēsturi. Luga gan tagad nedaudz palikta malā, bet iespēja uzstāties Dziesmu svētkos netiks laista garām.

Inguna Strazdiņa
Kokneses amatierteātra režisore

Man galvenās lomas tēlotāja, kura šobrīd strādā Holandē, būs maijā atpakaļ un mēs cītīgi strādāsim, atkārtosim, nospēlēsim, lai Dailes teātrī varētu nospēlēt.

Mēģinājumā, kurā klāt bija TV3 Ziņas, aktieri mūsdienīgā skatījumā mēģināja Harija Gulbja “Cīrulīšus”.

Inguna ir režisore 20 aktieru kolektīvam, kurā jaunākajam dalībniekam ir 18, bet vecākajam – 70 gadu. Tomēr reizēm rodas grūtības īsto lomas atveidotāju. Tad potenciāls meklēts blakus kolektīvos.

Trupā sapulcējušies dažādu raksturu un profesiju cilvēki, kurus visus vieno teātra mīlestība. Vienam šis hobijs palīdz atslēgties no ikdienas, citam tā ir kā terapija – šo iemeslu nosauc Aija, kura kolektīvā darbojas 20 gadus.

Aija Juste
Amatierteātra aktrise

Tad, kad mēs spēlējām “Metāla ziedi”, man bija meita. Tad šīs problēmas risinot – saskaņu, sadarbību – es daudzas lietas atrisināju ar savu meitu. Sāku piedomāt par to, ko viņa domā. Sevi nobremzēt atsevišķās situācijās.

Aija uz mēģinājumiem braukā no 45 minūšu attālumā esošās Sunākstes, citi brauc no Aizkraukles vai pat no Rīgas, pārējie ir tepat no Kokneses.  Jautājot, kura ir spilgtākā loma vai atgadījums teātrī, aktieriem ilgi nav jādomā.

“No izrādes “Kreisais pagrieziens”, kurā spēlēju tēvu. Bija grūti, bija jāspēlē dzīves ainas, kas man nav pieņemamas. Sišana sievietei un tā,” stāsta amatierteātra aktieris Sandis Migla.

Savukārt Jānis Madžulis atklāj: “Ieplānojām aizbraukt uz manu dzimto pusi Stirnieni. Manā iznācienā ir moments, kad saku “beidzot esmu savās tēva mājās un no šejienes es prom neiešu”. Visi ķiķina, plaudē. Nesapratu, ko darīt, turpināju, tajā brīdī nesapratu, kas viņiem tur notika.”

Koknesieši lepojas, ka šogad viņu novads Dziesmu un deju svētkos būs krietni pārstāvēts – brauks veseli 13 kolektīvi.  Ir daudz dejotāju, divi kori, kā arī vienīgais apkārtnes pūtējorķestris un, protams, pats teātris.

1 komentārs