Dziesmu svētku rīkotāji aicinās pašvaldības translēt svētkus uz lielajiem ekrāniem

7 komentāri

Jau kopš marta sākuma skolu aktu zāles, kultūras namus visā Latvijā pieskandināja latviešu tautas dziesmas koru izpildījumā. Kopumā 425 kori cīnījās par iespēju jau pēc diviem mēnešiem kāpt uz lielās Mežaparka estrādes skatuves simtgades Dziesmu un deju svētkos.

“LNT Ziņu Top 10” bija klāt noslēdzošajā koru skatē, kas norisinājās Ogres kultūras namā.

Koriem dziesmu svētku repertuārs ir zināms jau vairāk nekā divus gadus. Tad arī sākusies gatavošanas lielajam notikumam – simtgades dziesmu svētkiem. Kordiriģenti stāsta, ka neskatoties uz to, ka repertuārs visiem zināms, katra skate ir liels pārbaudījums.

Katram korim skatē jānodzied trīs dziesmas no noslēguma koncerta repertuāra – divas tiek izlozētas, savukārt viena ir paša kora izvēle. Pārdomas par dzirdēto un arī redzēto rūpīgi pierakstīja žūrija, kam jāizvēlas labākie kolektīvi. Žūrija atzīst – augstāko novērtējumu – 50 punktus nav saņēmis neviens no kolektīviem.

Tiesa, koru skašu noslēgums nenozīmē, ka koristi var atslābt. Kordiriģenti stāsta – tagad tikai sāksies lielā cīņa.

Līdz ar koru skatēm – noslēgušās arī deju skates, kurās deju kolektīvi no visas Latvijas, žūrijai atrādīja, savas prasmes. Vieniem šie ir pirmie dziesmu un deju svētki, citiem dejā pavadīts viss mūžs.

Žūrija vērtē ne tikai deju horeogrāfiju un izpildījumu, bet arī vizuālo noformējumu un dalībieku emocionalitāti.

Kamēr dziedātāji vēl pieslīpē balsis un dejotāji deju deju soļus, Daugavas stadionā un Mežaparka estrādē norit pēdējie būvniecības un labiekārtošanas darbi, lai jau pēc nepilniem diviem mēnešiem varētu uzņemt gan svētku dalībniekus, gan arī skatītājus.

Laikā, kad Mežaparka estrādē viesojās “LNT Ziņu Top 10”, uzstādīti pirmie soliņi un tiek ieklāta zāle. Dziesmu svētku izpilddirektore Eva Juhņēviča stāsta – būvnieki strādā divās maiņās 24 stundas diennaktī un viss tikšot pabeigts kā plānots.

Eva Juhņēviča
Dziesmu un Deju svētku izpilddirektore

Esam finiša taisnē, kā jau jūs redziet būvniecības darbi šeit norit ļoti raiti, tāpat kā Daugavas stadionā. Daugavas stadions pabeidz savus darbus 15. maijā, savukārt Mežaparka estrāde – 18. jūnijā. ūvniekiem bija iespēja strādāt visu rudeni ziemu un pavasari, tad attiecīgi visi darbi norit raiti, secīgi un, es pat gribētu teikt, ka nedaudz ātrāk nekā noliktajos termiņos, kas mūs ļoti priecē.

Biļetes uz visiem dziesmu un deju svētku pasākumiem ir izpārdotas, taču šobrīd norit organizatoriskie darbi, lai nodrošinātu svētku translācijas uz lielajiem ekrāniem. Svētku organizatori aicina atsaukties pēc iespējas vairāk pašvaldības un sola no savas puses nodrošināt licences svētku translācijai.
Eva Juhņēviča
Dziesmu un Deju svētku izpilddirektore

Visas biļetes ir izpārdotas un ir beigusies arī iepriekšējā rezervācija, kur arī praktiski viss ir izpirkts, biļešu nav, bet es gribētu aicināt cilvēkus neatmest cerību, bet mēģināt izbaudīt šos svētkus citādi, ja ne klātesot norises vietās, tad mēs strādājam no savas puses pie lielajiem pilsētas ekrāniem, lai cilvēkiem dotu iespēju baudīt šos koncertus jau kuplākā lokā. Tieši tāpat aicinām arī pašvaldības izmantot šo iespēju, mēs no savas puses nodrošināsim licenci translāciju nodrošināšanai.

Dziesmu un deju svētku kustībā piedalās absolūti lielākā daļa Baltijas valstu iedzīvotāju – tā secināts jaunākajā “Kantar TNS” pētījumā. Galvenais ieguvums, ko aptaujā minējuši mūsu valsts iedzīvotāji ir  kopības un nacionālās piederības sajūtas nostiprināšana. To apliecina arī “LNT Ziņu Top 10” aptaujātie svētku dalībnieki.

Noklausītas 1275 dziesmas dažādu koru izpildījumā, noskatītas un izvērtētas vairāk nekā 1600 dejas. Kopumā koru un deju skates aizvadītas bez starpgadījumiem, izņemot incidentu, kad žūrijai nācās diskvalificēt četrus deju kolektīvus, jo dalībnieku vecums nesasniedza 16 gadus.  Žūrijas pārstāvji atzīst – dalībnieki šim notikumam pieiet nopietni un Simtgades dziesmu un deju svētki solās būt grandiozs pasākums.

Kopumā dziesmu un deju svētkos piedalīsies vairāk nekā 43 000 dalībnieku. Jaunākajam ir 16, bet vecākajam 78 gadi.  Jāpiebilst, ka līdz maija beigām interesentiem ir iespēja pieteikties brīvprātīgo vakancēm un kļūt par daļu no simtgades svētku organizatoru komandas.