Komentāri
Dzeramais ūdens applūdušajās teritorijās, iespējams, ir piesārņots
()

Plūdu skartajās teritorijās pastāv ļoti augsts ūdens aku mikrobioloģiskā un ķīmiskā piesārņojuma risks, brīdina Veselības inspekcija (VI). Ja privātā ūdens ņemšanas vieta – aka – ir applūdusi, dzeramo ūdeni vairs nevar uzskatīt par drošu.

Šādā gadījumā speciālisti iesaka lietot rūpnieciski fasētu dzeramo ūdeni un vienlaikus par droša ūdens apgādi interesēties dzīvesvietas pašvaldībā.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

VI skaidro, ka plūdu ūdens var saturēt fekālijas no pārplūdušām notekūdeņu savākšanas vietām, kā arī lauksaimniecībā vai rūpniecībā lietotās ķīmiskās vielas un produktus.

Ar ķīmiskām vielām piesārņots dzeramais ūdens var izraisīt akūtu vai hronisku saindēšanos. Par izmaiņu pazīmēm parasti liecina paaugstināta duļķainība un izmainīta ūdens krāsa, neraksturīga garša, piegarša un smarža.

Savukārt mikrobu un vīrusu piesārņojuma gadījumā iespējama dažādu zarnu infekciju, piemēram, dizentērijas, vīrusu hepatīta A, enterovīrusu un citu slimību izcelšanās. Mikroorganismi paši par sevi neizmaina ūdens garšas un smaržas īpašības, taču mikrobu un vīrusu piesārņojumu plūdu laikā iespējams paredzēt, skaidro VI speciālisti.

Plūdu laikā piesārņotu ūdeni nevajadzētu lietot arī trauku mazgāšanai, personīgās higiēnas vajadzībām, pārtikas produktu mazgāšanai un ēdienu gatavošanai.

Problēmas plūdu laikā var radīt arī grauzēji, tāpēc pārtikas produkti jāglabā grauzējiem nepieejamās vietās.

Svarīgi arī neļaut bērniem rotaļāties teritorijās, kas ir tuvu plūdu ūdenim vai kuras nesen bijušas applūdušas.

Pēc ūdens līmeņa stabilizēšanās akas nepieciešams tīrīt un dezinficēt, un pēc tam dzeramā ūdens kvalitāte jāpārbauda laboratoriski.

Savukārt applūdušo māju sienas, grīdas, citas virsmas un priekšmeti jāmazgā ar ziepēm un ūdeni, jādezinficē un labi jāizžāvē. Priekšmeti, kurus nevar dezinficēt, ir jāiznīcina.

Neskaidrību gadījumā iedzīvotāji aicināti zvanīt VI speciālistiem vai saņemt konsultācijas klātienē. Kontaktus var atrast VI mājaslapā “www.vi.gov.lv”. Papildu informāciju par rīcību plūdu gadījumā var atrast arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta mājaslapā “www.nmpd.gov.lv”.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl