“Dvēseļu putenim” nofilmētas masveidīgākās kauju ainas

Pievienot komentāru

Vairāki simti brīvprātīgo pagājušajās dienās, par spīti salam, veltīja garas stundas filmas “Dvēseļu putenis” masveida kauju uzņemšanai. Režisors norāda, ka pēc Ziemassvētku kauju uzfilmēšanas var droši teikt, ka lielākā daļa jeb divas trešdaļas filmēšanas darbu ir paveikti.

Brīvprātīgie atbrauca ar vairākiem tūristu autobusiem. Vēl pirms tam visi tika ietērpti zābakos, šineļos, ziemas kamuflāžā un saņēma arī karabīnes. Daudzajiem brīvprātīgajiem Ziemassvētku kauju ainas uzņemšana nebūs nekāda vieglā pastaiga, norāda filmas režisors: “Šī būs prasīgākā filmēšana no brīvprātīgajiem, kas divpadsmit stundas pavadīs mīnus grādos, guļot uz zemes.”

Brīvprātīgie attēlo latviešu strēlniekus, kuriem ir ļoti augsts kaujas gars, viņus nav papildus jāmudina doties cīņā.

Dzintars Dreibergs
filmas “Dvēseļu putenis” režisors

Viņu motivācija uz to brīdi ir ļoti augsta, jo viņi ir noticējuši, ka tiešām šis ir tas uzbrukums, ka viņiem būs iespēja cīnīties, tikt līdz galam, tikt līdz Jelgavai un tad jau tas nozīmē arī atbrīvot Kurzemi, un tikt beidzot mājās.

Latviešu strēlnieku pamatīgo kaujas sparu nācās uz savas ādas izjust vācu kareivjiem. Daniels ir no Vācijas, un filmā “Dvēseļu putenis” viņam iedota vācu kareivja loma. Daniels piedalās arī vēsturisko kauju rekonstrukcijās, tāpēc šajā filmēšanas laukumā viņš jūtās ļoti labi, dažās ainās ļoti labi noderēja arī dzimtās valodas zināšanas.

Daniels
filmas “Dvēseļu putenis” brīvprātīgais

Es jau piedalījos “Dvēseļu putenī” septembrī, man pat bija teksts nedaudz, bija jākliedz pavēlēs vācu valodā, tas bija aizraujoši. Man patika, tāpēc nolēmu piedalīties arī šoreiz.

Uzfilmēta Filmas ”Dvēseļu putenis” plašākā kaujas aina, tajā piedalījās aptuveni 200 brīvprātīgo. Vēl pirms kaujas gan vācu kareivji, gan latviešu strēlnieki iemūžina sevi “selfijos”. Brīvprātīgie norāda, ka, neņemot vērā vēso laiku un garās stundas, kas jāpavada sniegā, un dažiem arī jābūt ietītiem dzeloņdrātīs, sanākušie izbauda filmas uzņemšanas procesu, pat ja jādodas nāvē.

“Cik man zināms, kaut kur jāskrien un jānomirst. Es ceru, ka tas nenotiks tik drīz, ceru man vēl kādas divas dienas te būs jābūt,” stāsta filmas ”Dvēseļu putenis” brīvprātīgais Uldis.

Savukārt vēl kāds cits filmas brīvprātīgais Andris stāsta: “Patiesībā tas saistībā ar visu šo projektu – Latvijas simtgades svinības un tā, tāds zināms patriotisms. Arī, nu kurš gan negrib filmēties, pamēģināt, kā tas ir? Jāsāk ar masu skatiem.”

Filmā attēlotajās Ziemassvētku kaujās, tāpat kā tas notika arī realitātē pirms simts gadiem, latviešu kareivji sajuta sevi kā vienotu spēku, kas var aizstāvēties un arī uzvarēt pretiniekus kaujas laukā.