Durbes ligzdā Čips mēģina barot ērglēnu ar zivi; vēl vienas olas vizuālais izskats vieš domāt – būs otrs cālis?

1 komentārs
Durbes ligzdā Čips mēģina barot ērglēnu ar zivi; vēl vienas olas vizuālais izskats vieš domāt – būs otrs cālis?
PUBLICITĀTES FOTO

Jūras ērgļu ligzdā Durbē pēc negaidītā notikuma pavērsiena – mazuļa izķilšanās – aktuāls kļuva jautājums, vai jaunais tēviņš sāks nest barību, kas ir noticis, 22. aprīļa rītā ērglis Čips atnesa uz ligzdu pirmo zivi, liecina redzētais tiešsaistes video.

22. aprīļa pievakarē vienā no olām blakus cālim, kas nesen izšķīlies, bija parādījies aizdomīgs plankums, kas lika tiešsaistes video vērotājiem uzdot jautājumu – tas ir netīrums uz olas vai ligzdā drīzumā izšķilsies otrs cālis? Kā zināms, ligzdā bija trīs olas, no kurām viena aplaimojusi ērgļus ar cāli.

Tikmēr 22. aprīļa rītā Čips pat mēģināja pats barot mazo knābi, kamēr Milda lidinājās apkārt.

Dienu iepriekš, 21. aprīlī, Čips pirmo reizi atnesa uz ligzdu barību – putna kāju.

Latvijas Dabas fonds (LDF) ornitologs Jānis Ķuze iepriekš bija norādījis – lai arī cālis ir izšķīlies, joprojām principiāli svarīgi ir tas, vai jaunais tēviņš sāks nest barību. “Mēs redzējām, ka tēviņš sniedza atbalstu perēšanā, kas ļāva izšķilties cālim, bet nezinām, vai tas arī turpinās pildīt tēviņa lomu cāļa barošanā. Ja tēviņš turpinās atbalsta darbu ligzdā, sildīs cāli, bet mātīte dosies pēc barības, tas būtu ierastajam apvērsts lomu sadalījums,” sacīja Ķuze.

Šķilšanās process sācies jau otrdien, 20. aprīlī, taču tad caurumiņš vienā no ligzdā esošajām trim olām bija ļoti maziņš. Cālis izšķīlās 21.aprīlī.

Ornitologs iepriekš uzsvēra, ka ​šis ir spilgts gadījums, kad tiešraižu dotā iespēja ielūkoties ligzdā ir sniegusi jaunu informāciju par norisēm ērgļu dzīvē.

Video tiešraides fragments: jūras ērgļi Durbē – LDF tiešraide. Čips mācās būt tēvs. Mēģinājums pabarot mazo.

Kā iepriekš jau vēstīts, jūras ērgļu ligzdā Durbē jau kopš marta beigām norisinās notikumi, kādus šī ligzda vēl nav pieredzējusi – pazudis jūras ērgļu tēviņš Raimis. Visdrīzāk putns ir gājis bojā.

Tikmēr ligzdā palikusī mātīte Milda turpināja sildīt olas, ilgi nepametot ligzdu, lai gan viņai trūka barības. Šajā laikā ap ligzdu manīti citi jūras ērgļi, arī kāds pāris, kas izrādīja interesi par ligzdu. Taču kopš aprīļa vidus pie Mildas apmeties jauns ērglis, kuram tiešraides vērotāji devuši vārdu Čips.